Ból nadgarstka

Ból nadgarstka

15 marca 2020 Bez kategorii 0

Nadgarstek jest zbudowany z wielu małych stawów i ścięgien, które pozwalają wykonywać precyzyjne ruchy rękami. Niestety te stawy są wrażliwe na przeciążenia, dlatego często pojawia się ból w ich okolicy. Stawy w okolicach nadgarstka są bardzo ważne, ponieważ często ich używamy.

Jakie są przyczyny bólu nadgarstka?

  • Uraz w postaci złamania lub stłuczenia. Jego objawem są między innymi: ból, trudności z poruszaniem nadgarstkiem, opuchlizna, obrzęk
  • Nadwyrężenie spowodowane noszeniem ciężkich przedmiotów, długim pisaniem na klawiaturze czy intensywnym treningiem. Może być ono również spowodowane ułożeniem dłoni w nienaturalnej pozycji np. podczas snu.
  • Gangolin czyli guz wypełniony płynem, który pojawia się szybko po nadwyrężeniu najczęściej w okolicy torebek stawowych oraz ścięgien i powinien sam zniknąć. Jeśli nie zniknie należy udać się do lekarza.

Jak zapobiegać bólom nadgarstka?

Jeśli pracujesz przy komputerze, pamiętaj o robieniu regularnych przerw. Powinieneś robić przerwy co godzinę, aby wstać i poruszać się. Jeśli ćwiczysz i regularnie masz kontuzje nadgarstka, to powinieneś zmienić ćwiczenia. Warto również wzbogacić dietę o produkty odpowiedzialne za produkcję kolagenu takie jak golonka, żelatyna, kurze łapki i galaretki.

Jak leczyć ból nadgarstka?

Na początek warto spróbować domowych sposobów takich jak np. zastosowanie zimnego okładu z lodu w miejsce bólu. Pamiętajmy jednak, żeby nie przykładać okładu bezpośrednio na skórę. Warto również zrobić opatrunek i unieruchomić nadgarstek. Miejsce bólu posmarować maścią Voltaren lub Olfen, przyłożyć to chusteczką i owinąć bandażem. Jeśli ból nadgarstka wynika ze stłuczenia powinieneś wykonać badanie RTG, aby sprawdzić czy nie powstało pęknięcie lub złamanie kości. Gdy mamy do czynienia z mocnym stłuczeniem, kończyna nie jest złamana, jednak bardzo boli możemy wtedy zażyć Ketonal, Ibuprofen.

Jeżeli podejrzewasz złamanie lub pęknięcie nadgarstka koniecznie wykonaj badanie RTG. Zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 81. Pacjenci naszej przychodni mogą wykonać badanie RTG bezpłatnie. Aby zostać naszym pacjentem wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.