Kawa – Czy warto ją pić?
Kawa jest przyrządzana z palonych i zmielonych ziaren kawowca. Jest to jeden z najpopularniejszych napojów podawanych na ciepło. Wynika to z tego, że ma ona wysoką zawartość kofeiny, polifenoli, kwas chlorogenowy i ferulowy. Kawa bez dodatków jest napojem prawie bezkalorycznym Przyspiesza ona metabolizm i zwiększa produkcję soków żołądkowych. Pamiętaj jednak, że kawę należy pić z umiarem ponieważ może ona nieść za sobą negatywne skutki dla Twojego zdrowia. W tym artykule poznasz zalety i wady spożywania kawy.
Kawa a nowotwory
Kawa zawiera antyoksydanty takie, jak kwasy chlorogenowe i kawowe, które usprawniają proces oczyszczania organizmu, i neutralizują wolne rodniki. Dzięki temu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby i prostaty.
Czy kawa wspomaga koncentrację?
Kofeina zawarta w kawie pobudza, polepsza koncentrację ,zmniejsza uczucie senności i ma pozytywny wpływ na pamięć. Kawa zaczyna działać w organizmie po około 15 minutach od jej wypicia i działa przez około 6 następnych godzin.
Kawa a metabolizm
Spoczynkowe tempo metabolizmu (RMR) u każdego człowieka jest inne. Im wyższe tym łatwiej danej osobie schudnąć. Z obecnie dostępnych badań wynika, że kawa może zwiększyć RMR o nawet 10%. Jednak nie oznacza to, że dzięki kawie schudniesz bez wysiłku. U osób szczupłych spożywających kawę występuje znaczny wzrost tempa spalania tłuszczu podczas, gdy u osób otyłych jest on mniejszy. Pamiętaj też, że zwiększenie metabolizmu jest tymczasowe, bowiem organizm uodparnia się na kofeinę.
Picie kawy przed treningiem
Kawa spowalnia proces rozpadu glikogenu, który jest bardzo istotny dla sportowców, ponieważ zapewnia energię. Jeśli rozpad glikogenu jest spowolniony, organizm zostaje zmuszony do poboru tłuszczu, co przyspiesza jego spalanie. Dodatkowo zwiększa wydolność i wytrzymałość organizmu. Należy ją wypić na około godzinę – półtorej przed treningiem.
Czy kawa rozpuszczalna to trucizna?
Niektórzy twierdzą, że kawa rozpuszczalna jest znacząco gorsza. Przekonanie to wynika z faktu, że kupując kawę rozpuszczalną nie masz kontroli nad jej jakością oraz na to z jakiej jakości ziaren powstała. Rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny, ale za to więcej antyoksydantów i kwasu szczawiowego. Jeśli spożywasz kawę z umiarem zarówno naturalna kawa, jak i rozpuszczalna są dla Ciebie bezpieczne.
Spożywanie kawy w ciąży
Czy można pić kawę w ciąży? wiele mam zadaje sobie to pytanie. Umiarkowane spożycie kawy jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i dla dziecka. Pamiętaj, że jej spożycie nie może przekroczyć dwóch filiżanek w ciągu doby. Nadmierne spożycie kofeiny w ciąży wpływa niekorzystnie na układ nerwowy matki, podrażnia żołądek, powoduje zgagę i wypłukuje wapń oraz magnez z organizmu. Pamiętaj, że organizm dziecka wchłania wapń i żelazo z organizmu matki.
Jakie są wady picia kawy?
Pomimo wielu zalet spożywania kawy, ma ona wiele wad i powodów, dla których nie powinno się jej pić. Organizm uodparnia się na kofeinę zawartą w kawie i z czasem konieczne będzie dostarczanie większych dawek do organizmu, aby poczuć pobudzenie. Może ona również pogorszyć jakość Twojego snu i sprawić, że trudniej będzie Ci zasnąć. Kawa jest jedną z przyczyn przebarwień na zębach. Zaprzestając picia mocnej kawy nie narażasz się na wypłukiwanie witamin i minerałów z organizmu. Przedawkowanie kofeiny sprawi, że staniesz się nerwowy i nadmiernie pobudzony.
Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.