Autyzm

Autyzm

22 sierpnia 2021 Bez kategorii 0

Autyzm to poważne zaburzenie rozwojowe u dzieci, które charakteryzuje się wycofaniem ze świata zewnętrznego. Dokładnie cechuje go brak chęci dziecka do interakcji z rówieśnikami, trudności z porozumiewaniem się i niereagowanie na to, co się do niego mówi. Istnieje kilka odmian tego zaburzenia, które charakteryzują się nieco innymi zachowaniami ze strony dziecka. Często wolniejszy rozwój mylony jest z autyzmem i wprawia rodziców w niepokój. Nie jest znana dokładna przyczyna autyzmu. Choć powszechnie uznaje się, że zaburzenie to jest powodowane przez genetykę. W tym artykule dowiesz się czym jest autyzm, poznasz jego objawy i sposoby leczenia. 

Rodzaje autyzmu:

Dwójka dzieci z autyzmem posadzona obok siebie może zachowywać się całkowicie inaczej. Czym to jest spowodowane? Mamy kilka rodzajów tego zaburzenia, które dają nieco inne objawy. Każde dziecko z autyzmem zachowuje się trochę inaczej. Wyróżniamy 9 rodzajów autyzmu:

  1. Zespół Aspergera (łagodna postać autyzmu)
  2. Autyzm wczesnodziecięcy (głęboka postać autyzmu)
  3. Upośledzenie zdolności niewerbalnego uczenia się (przypominająca zespół Aspergera)
  4. Całościowe zaburzenia rozwoju (min. zespół Hellera)
  5. Zaburzenia semantyczno-pragmatyczne
  6. Autyzm atypowy (objawia się później niż wczesnodziecięcy)
  7. Hiperleksja 
  8. Zespół wielu zaburzeń rozwojowych
  9. Autyzm wysokofunkcjonujący (stadium, w którym osoby względnie odnajdują się w otaczającym je świecie)

Jakie są przyczyny autyzmu? 

Czynnik, który decyduje o tym, czy dziecko będzie miało autyzm to genetyka. Łączy się ona z czynnikami środowiskowymi takimi, jak: waga urodzeniowa, czy infekcje w trakcie ciąży. Rodzice dziecka mogą mieć geny związane z tym zaburzeniem i przekazać je dziecku. Niekoniecznie u rodzica muszą być widoczne objawy autyzmu, bowiem pamiętajmy, że można mieć gen odpowiedzialny za to zaburzenie, jednak może on być nieaktywny. Dodatkowo dochodzą takie czynniki jak: zażywanie przez matkę niektórych leków w trakcie ciąży i cukrzyca ciążowa.  

Jakie są objawy autyzmu?

Rozpoznawanie autyzmu u dziecka jest trudne, ponieważ objawy i stopień ich nasilenia mogą być różne. Zachowania autystyczne cechuje między innymi: unikanie kontaktu wzrokowego z innymi ludźmi, niereagowanie na imię, trudność w wyrażaniu własnych uczuć, czy częste powtarzanie tego samego. Poza tym mogą wystąpić zachowania powszechnie uznawane za dziwne np. nadzwyczajne zainteresowanie się błahym tematem (przełącznikiem światła lub kręcącym się bębnem w pralce). Niektóre dzieci z autyzmem w ogóle nie mówią, a inne mogą mówić, ale nie wspierać tego mimiką twarzy i gestami. Może również pojawić się ciągłe wykonywanie jednej czynności np. trzepotanie rękami lub kręcenie się. 

Jak leczyć autyzm? 

Dawniej autyzm był traktowany jako choroba o podłożu psychicznym. Obecnie jest on opisywany jako zaburzenie neurorozwojowe. Autyzm można leczyć poprzez terapię behawioralną i farmakologiczną. Z podejrzeniem autyzmu należy pójść do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje dziecko do Poradni dla osób z Autyzmem, gdzie dziecko zostanie przebadane psychiatrycznie. Wspomniane zostało leczenie farmakologiczne, jednak warto zaznaczyć, że nie ma leku na autyzm. Leczenie farmakologiczne jest wspomagające podczas, gdy dziecko ma lęki lub znaczne zaburzenia nastroju.

Czy szczepionki powodują autyzm? 

Wśród ludzi, którzy są przeciwni szczepieniu się często panuje taki mit, że szczepionki powodują autyzm. Przekonanie stąd wzięło się stąd, że ponad dwadzieścia lat temu Andrew Wakefield opublikował artykuł, w którym połączył ujawnienie się autyzmu między 18 a 24 miesiącem życia z kalendarzem szczepień MMR (odra, różyczka, świnka). Teoria Wakefielda została obalona, a on sam stracił prawo do wykonywania zawodu. Warto zaznaczyć, że autor tej teorii nie jest niezależnym naukowcem na, którego kreował się. Rok przed ukazaniem się tego artykułu złożył wniosek w urzędzie patentowym na swoją szczepionkę przeciw odrze. Listę badań na temat szczepionek i autyzmu znajdziesz tutaj.

Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.