Maskne

Maskne

17 stycznia 2021 Bez kategorii 0

Maskne to nowa odmiana trądziku spowodowana zbyt długim noszeniem maski ochronnej. Pandemia Covid-19 dała o sobie znać w każdej sferze życia człowieka. Przymus zakrywania ust i nosa w większości miejsc sprawia, że przez długi czas nasza twarz jest zakryta. Tarcie maski o skórę, ciepło, wilgoć i słaby przepływ powietrza tworzą idealne warunki do powstawania trądziku i innych zmian skórnych. Około 15 minut noszenia maseczki, aby skóra została narażona na powstanie infekcji. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania maskne. 

Jakie są przyczyny maskne?

Przyczyną powstawania maskne jest długotrwałe noszenie maseczki ochronnej, które powoduje utrudnienie oddychania skóry. Naskórek obumiera i zamiast się złuszczać pozostaje na skórze, ponieważ jest blokowany przez maseczkę. Zapycha on pory i pobudza gruczoły łojowe do pracy. Najczęstszym obszarem występowania tych zmian skórnych są policzki, broda i żuchwa. 

Jakie są objawy maskne?

Maskne objawia się zmianami skórnymi takimi jak wągry, grudki i krosty. Nieleczone zmiany skórne mogą przerodzić się trądzik torbielowaty. Najgorsze w tym typie trądziku jest to, że są na niego narażone nie tylko osoby, które mają cerę skłonną do trądziku, ale również te, które nigdy nie miały problemów z trądzikiem . Nie zmienia to faktu, że na maskne narażone są szczególnie osoby z przetłuszczającą się skórą. Dlatego ważna jest, aby podjąć odpowiednie sposoby profilaktyki tej choroby.

Jakie są sposoby leczenia maskne?

Aby pozbyć się maskne szczególnie zadbaj o odpowiednie oczyszczanie skóry, częściej przemywaj twarz. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Stosuj do tego preparaty przeciwtrądzikowe zawierające retinol. Na czas leczenia przestań stosować makijaż, aby pozwolić skórze swobodnie zregenerować się i wrócić do wcześniejszego stanu. 

Jak zapobiegać maskne?

Zwróć uwagę na to jaką maseczkę nosisz. Jeżeli nosisz maseczki jednorazowe wiele razy, to nie dziw się, że masz problemy ze skórą. Maseczka jednorazowa po 15 minutach noszenia nadaje się do wyrzucenia. Jeśli używasz maseczki wielorazowego użytku powinieneś prać ją regularnie w temperaturze 60 stopni. Ważne jest aby maseczka, której używasz była z miękkiego materiału, który nie podrażnia skóry. Unikaj stosowania makijażu pod maseczkę, ponieważ utrudnia on oddychanie skóry.

Jeśli masz problem z trądzikiem maseczkowym zadzwoń do nas. Nasz dermatolog obejrzy zmiany skórne dermatoskopem i powie Ci jak je wyleczyć.