Kolonoskopia

Kolonoskopia

8 maja 2022 Bez kategorii 0

Kolonoskopia to badanie pozwalające sprawdzić cały obszar jelita grubego. W tym celu używa się kolonoskopu o długości między 1,3-2 metry i grubości około 1.5cm. Zostaje on wprowadzony przez odbyt, dzięki czemu lekarz może sprawdzić wnętrze okrężnicy i podjąć odpowiednie działania. Podczas badania pacjent leży na boku, a lekarz sprawdza okolice odbytu pod kątem guzów i nowotworów. Kolonoskopia trwa kilkadziesiąt minut i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą, zatem dyskomfort związany z umieszczeniem kolonoskopu w odbycie zostaje zniwelowany. W tym artykule poznasz wskazania, przeciwwskazania, etapy przygotowania i przebieg kolonoskopii.

Jakie choroby pozwala zdiagnozować kolonoskopia?

  • Raka jelita grubego
  • Niedokrwistość z niedoboru żelaza
  • Chorobę Leśniowskiego-Crochna
  • Polipy 
  • Zapalenie jelita grubego
  • Choroba uchyłkowa jelit

Wskazania do wykonania kolonoskopii:

Kolonoskopia powinna zostać wykonana u osób, które: mają biegunki z niewyjaśnionych powodów, nagle utraciły masę ciała, cierpią na nawracające bóle brzucha i mają niedokrwistości z niedoboru żelaza. Należy ją również wykonać w przypadku podejrzenia raka jelita grubego, ponieważ to badanie pozwala na jego skuteczną diagnostykę. Pozwala ono również usunąć polipy jelita grubego.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii?

Przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii są: choroby zapalne jelita grubego, zapalenie otrzewnej, choroby serca, choroba wieńcowa, niewydolność oddechowa, i zaburzenia krzepnięcia krwi. Nie zaleca się również wykonywania kolonoskopii u kobiet po 6 miesiącu ciąży. Nie powinno się wykonywać tego badania, gdy istnieje podejrzenie pęknięcia przewodu pokarmowego u chorego. Osoby, u których niedawno został przeprowadzony zabieg chirurgiczny również powinny zrezygnować z kolonoskopii.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Przed wykonaniem kolonoskopii należy przerwać zażywanie preparatów żelaza, aspiryny, acard, sintrom czy syncumar. Oczywiście nie należy ich odstawiać samodzielnie. Jakiekolwiek odstawienie danego leku należy skonsultować z lekarzem, który zalecił jego przyjmowanie. Trzy dni przed badaniem konieczne jest, aby pacjent zrezygnował z posiłków stałych, takich jak ziemniaki, mięso czy pieczywo i przeszedł na dietę płynną, czyli na jogurty, zupy i posiłki lekkostrawne. W dniu poprzedzającym badanie zaleca się wzięcie urlopu od pracy, ponieważ konieczne jest zastosowanie leków przeczyszczających, po których warto przebywać niedaleko toalety. 

Jak przebiega kolonoskopia?

Przed przystąpieniem do badania pacjent musi zdjąć odzież i założyć spodenki,  które zakrywają części intymne i posiadają otwór w miejscu odbytu. Następnie kładzie się na lewym boku. Jeśli badanie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, lekarz podaje znieczulenie, a następnie wprowadza gastroskop do odbytu. Dzięki kamerze wbudowanej w urządzenie można obserwować to co dzieje się w odbycie na monitorze w czasie rzeczywistym. W razie konieczności pobrania wycinka lub usunięcia polipów można zrobić to od razu w trakcie badania. Kolonoskopia trwa zazwyczaj nie dłużej niż 40 minut.

Powikłania po kolonoskopii

Po badaniu może występować ból, jednak zwykle ustępuje on po kilku godzinach. Bardzo rzadko dochodzi do powikłań, takich jak krwawienie z odbytu, czy zatrzymanie akcji serca. Lekarz w trakcie badania obserwuje akcję serca i w razie niepokojących zmian podejmuje odpowiednie działanie. Czasami po badaniu mogą utrzymywać się wzdęcia, wtedy należy zażyć No-Spę lub Ulgix Wzdęcia i wszystko wraca do normy. 

Jeśli chcesz wykonać kolonoskopię w znieczuleniu miejscowym zadzwoń do nas i umów się na wizytę. 

Szczegółowe informacje dotyczące badań endoskopowych wykonywanych w naszej przychodni znajdziesz w zakładce Pracownia Endoskopii