Uzależnienie od telefonu
Fonoholizm czyli uzależnienie od telefonu pojawia się, gdy więź między człowiekiem a telefonem wykracza poza normalne użytkowanie. Taki człowiek większość czasu, w którym jest aktywny poświęca na patrzenie się w telefon. To zjawisko połączone jest z nomofobią czyli strachem przed brakiem dostępu do telefonu komórkowego. Uzależnienie od telefonu postępuje powoli dlatego trudno jest je zauważyć.
Charakterystyka uzależnienia od telefonu
Fonoholizm jest uzależnieniem behawioralnym. Nie ma substancji, po którą sięgasz tak jak w przypadku uzależnienia od nikotyny, kofeiny czy narkotyków. Zbyt długi czas poświęcany na patrzenie się w telefon, skutkuje wycofaniem się z realnego życia. Głównym czynnikiem uzależniającym są media społecznościowe i powiadomienia, które przychodzą na telefon. Wyrabiasz sobie odruch reagowania na każde powiadomienie, które przyszło, co skutecznie niszczy twoją koncentrację.
Objawy uzależnienia od telefonu
- Ograniczenie relacji z innymi ludźmi do wiadomości i wideoorozmów, zamiast spotkania na żywo.
- Uczucie dyskomfortu, gdy musisz spędzić czas bez telefonu.
- Nerwowe oczekiwanie na powiadomienia.
- Rozpoczynanie dnia od przeglądania mediów społecznościowych.
- Przebywanie z telefonem wszędzie, gdzie to możliwe.
- Wpadanie w złość, gdy telefon rozładuje się.
- Kiedy ktoś bliski powie Ci że jesteś uzależniony, wypierasz się pracą lub znajdujesz inną wymówkę.
Skutki uzależnienia od telefonu
- Gwałtowne wahania nastroju.
- Problemy ze wzrokiem
- Zaburzenia koncentracji
- Zaburzenia snu
- Brak relacji z drugim człowiekiem
- Oderwanie od realnej rzeczywistości
- Stany lękowe
Uzależnienie od telefonu wśród młodzieży
Uzależnienie od telefonu wśród dzieci i młodzieży rozwija się w zastraszającym tempie. Wystarczy wybrać się do jakiejkolwiek szkoły, żeby zobaczyć co się dzieje. Twoim zadaniem jako rodzica jest wytłumaczyć dziecku jakie są zagrożenia związane z telefonem i ograniczenie czasu, które dziecko spędza wpatrzone w telefon. Może się to okazać bardzo trudne. Ważne przy tym jest abyś miał zbudowaną relację i autorytet w oczach dziecka. Wtedy dziecko będzie liczyło się z tym co mówisz.
Terapia uzależnienia od telefonu
Połowa sukcesu w uniezależnieniu się od telefonu leży w uświadomieniu sobie, że coś jest nie tak. Spędzanie ponad 10 godzin dziennie wokół urządzeń elektronicznych wpływa negatywnie na twoje zdrowie. Dlatego należy ograniczyć czas, który spędzasz z telefonem. Na początek nie używaj telefonu w sypialni, jadalni i łazience. Jeśli nie jesteś w stanie zwalczyć tego sam, zgłoś się do specjalisty.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni pobierz i wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.