Uzależnienie od zakupów

Uzależnienie od zakupów

3 maja 2020 Bez kategorii 0

Uzależnienie od zakupów (zakupoholizm) to niepohamowana potrzeba robienia zakupów. Jest to reakcja na pojawiający się stres. Dla zakupoholika pójście na zakupy jest swego rodzaju ucieczką od problemów dnia codziennego. Tak samo jak alkoholik ucieka od rzeczywistości upijając się, tak zakupoholik idąc na zakupy. Po kupieniu kolejnych rzeczy przez chwilę czuje się lepiej i frustracja mija. Natomiast, gdy uświadomi sobie, że kupił kolejne niepotrzebne rzeczy, negatywne emocje wracają.

Czy jesteś uzależniona od zakupów?

Nie każdy kto robi regularne zakupy albo lubi nagrodzić się jakimś gadżetem jest od razu uzależniony. Problem zaczyna się, gdy kupienie nowego telefonu, zegarka, butów czy perfum jest reakcją na stres. Gdy zadowolenie mija, czujesz się zdołowana zakupem niepotrzebnych rzeczy.

Uzależnienie od zakupów objawia się:

  • Uczuciem przymusu dokonania zakupu
  • Brakiem kontroli nad długością i częstotliwością zakupów
  • Poświęcaniem coraz więcej czasu na zakupy
  • Odreagowywaniem stresu kupując kolejne produkty
  • Rozdrażnieniem, gdy ograniczona jest możliwość zrobienia zakupów
  • Zaniedbywaniem swoich zainteresowań i hobby na rzecz kupowania nowych rzeczy

Jak radzić sobie z uzależnieniem od zakupów?

Płacenie za zakupy kartą kredytową pozwala ci odroczyć płatność i sprawia, że nie widzisz ile pieniędzy wydajesz w momencie zakupu. Dlatego płać za wszystkie zakupione produkty gotówką. Uświadomienie sobie ile pieniędzy wydajesz powinno dać ci do myślenia. Jeśli czujesz silną chęć kupna danej rzeczy, poczekaj z tym 48 godzin. Zastanów się przez ten czas czy potrzebujesz danego produktu. Naucz się planować swoje wydatki i rób listę zakupów. Pomoże ci to przeciwdziałać kupowaniu niepotrzebnych rzeczy. Warto również wyrobić sobie nawyk unikania zakupów, gdy masz zły nastrój. Pomocne może okazać się zaangażowanie w sport i regularne poświęcanie czasu na aktywność fizyczną.

Aby zostać naszym pacjentem pobierz i wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.