Czego nie należy robić rano?

Czego nie należy robić rano?

16 października 2022 Bez kategorii 0

Zastanawiasz się, jak rozpocząć swój dzień, aby był on efektywny? Wieczorem planujesz poranną aktywność fizyczną, a niestety rano nie masz siły zrealizować postanowień. Poduszka przyciąga z dużą siłą, kołdra jest znacznie cięższa, a głowa trzyma się poduszki, jak przyklejona. Wstawanie zbyt późno, bieganie po mieszkaniu w poszukiwaniu ubrań i wybieganie bez śniadania, aby zdążyć na autobus sprawia, że dalsza część dnia wcale nie będzie wyglądać lepiej. W dłuższej perspektywie odbija się to na zdrowiu psychicznym i fizycznym, powodując spadek samopoczucia i odporności organizmu. Czasami wystarczy zmiana kilku porannych przyzwyczajeń, aby odczuć pozytywny rezultat. W tym artykule dowiesz się, czego nie należy robić rano, aby zachować produktywność. 

1.Korzystanie z funkcji drzemki w telefonie

Po kliknięciu drzemki w telefonie organizm uwalnia hormony odpowiedzialne za sen, a pobudka po 10 minutach wyzwala kortyzol, który powoduje obudzenie się. Te gwałtowne zmiany hormonalne zaburzają prawidłową pracę organizmu i samopoczucie. W efekcie tego odczuwasz rozbicie i problemy z koncentracją. Zamiast klikać drzemki spróbuj wstać zaraz po zadzwonieniu budzika po raz pierwszy. 

2.Omijanie śniadania 

W ciągu nocy zapasy energii zostają uszczuplone, dlatego warto uzupełnić je zjadając porządne śniadanie. Badanie przeprowadzone na grupie młodzieży wykazało, że spożywanie pełnowartościowych śniadań wpływa na poprawę zdolności poznawczych.. Śniadanie warto spożyć do 1 godziny od przebudzenia, wtedy daje nam ono najwięcej energii do działania. 

3.Rzadkie wietrzenie sypialni

Wietrzenie sypialni pozwala utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza i temperaturę pomieszczenia. Świeże powietrze ułatwia zasypianie, co bezpośrednio przekłada się na większą ilość energii i łatwiejsze wstawanie o poranku. Jest to również skuteczny sposób na pozbycie się alergenów i uniknięcie wysuszenia błon śluzowych. 

4.Irytujący dźwięk budzika

Niektóre dźwięki budzika w telefonie potrafią przyprawić o dreszcze. Zadbaj o to, aby dźwięk budzika był dla ciebie przyjemny i niezbyt głośny. Pozwoli to uniknąć porannego szoku i frustracji. 

5.Umieszczanie budzika zbyt blisko łóżka

Umieszczenie budzika na szafce nocnej obok łóżka nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ możesz go łatwo wyłączyć bez wstawania z łóżka. Warto umiejscowić budzik kilka metrów dalej, aby być zmuszonym do wstania w celu jego wyłączenia. Na rynku dostępne są również uciekające budziki na kółkach, które zaczynają jeździć po pokoju w momencie, gdy nie zostaną szybko wyłączone. 

6.Nieprzygotowane ubrania

Ile razy zdarzyło ci się dobierać ubrania rano w pośpiechu a później stwierdzić, że nie wyglądasz dobrze? Warto przygotować sobie ubrania na następny dzień poprzedniego dnia wieczorem. Pozwoli to w bardziej przemyślany sposób dobrać odpowiednią stylizację, a przede wszystkim zaoszczędzi czas, którego rano zawsze jest za mało. Jeśli masz dzieci warto nauczyć je przygotowywać ubrania poprzedniego dnia, ponieważ pozwoli to uniknąć spóźniania się do szkoły.  

7.Przeglądanie social media

Odpowiadając na pytanie, czego nie należy robić rano trudno nie wspomnieć o porannym przeglądaniu social media. Powoduje ono przeciążenie sensoryczne, które jest spowodowane natłokiem zbyt dużej ilości informacji, w rezultacie czego będziesz odczuwać zmęczenie. Dodatkowo zaburzona zostaje produktywność, ponieważ podczas przeglądania mediów społecznościowych umysł gubi poczucie czasu, przez co trudno ci będzie w dalszej części dnia znaleźć czas stracony na poranne przeglądanie social media.