Spanie w skarpetkach

Spanie w skarpetkach

9 października 2022 Bez kategorii 0

Spanie w skarpetkach to łatwy sposób na zapewnienie ciepła stopom w ciągu nocy. Dzięki temu można uniknąć budzenia się ze zmarzniętymi stopami, które wysunęły się spod kołdry. Jeśli chodzi o aspekt snu opinie są podzielone: część ludzi śpi nago, druga część w piżamie a inni nie wyobrażają sobie pójścia spać bez kołdry zaciągniętej pod czubek głowy. Podobnie wygląda to w przypadku spania z założonymi skarpetkami. Gusta i potrzeby są różne, dlatego ten artykuł nie ma za zadanie przekonać żadnej ze stron. W tym artykule dowiesz się, jaki wpływ na zdrowie ma spanie w skarpetkach. a

Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe? 

Badanie opublikowane w Journal of Physiological Anthropology wykazało, że ogrzanie stóp w nocy poprzez noszenie skarpet ma pozytywny wpływ na jakość i długość snu oraz liczbę przebudzeń. Korzystny wpływ noszenia skarpet w trakcie snu można odczuć przede wszystkim zimą, gdy temperatura otoczenia jest niższa. Badanie to zostało przeprowadzone na bardzo małej grupie ludzi, więc nie można się nim sugerować w 100%. Warto jednak wziąć je pod uwagę. Lekarze nie stwierdzili przeciwwskazań zdrowotnych jeśli chodzi o spanie w skarpetkach, więc jak najbardziej możesz to robić. 

Zalety spania w skarpetkach:

Najbardziej korzystne dla organizmu jest, aby wyższa temperatura panowała przy stopach, a niższa w okolicach głowy. Zapewnienie takich warunków sprawia, że zasypiamy szybciej jednocześnie oszczędzając energię, którą organizm zużyłby na ogrzanie stóp. Założenie skarpet na noc powoduje obniżenie poziomu stresu w organizmie, który pojawiłby się wraz z obniżeniem temperatury stóp. Spanie w skarpetkach jest pomocne dla ludzi cierpiących na skurcze nóg, bowiem utrzymanie stóp w cieple zapobiega występowaniu skurczów nóg i łydek. 

Wady spania w skarpetkach:

Spanie w skarpetkach oprócz szeregu zalet ma również wady. Jedną z nich jest większa potliwość stóp, która może powodować wybudzenie ze snu i problemy zdrowotne. Utrudniona wentylacja stóp sprawia, że pojawia się nieprzyjemny zapach, co powoduje dyskomfort. Dodatkowo ściągacz skarpetki uciskający łydkę zaburza krążenie krwi. Większość z wyżej wymienionych wad wynika ze złego dobrania skarpet i można ich uniknąć, jednak u niektórych osób nawet odpowiednio dobrane skarpety mogą powodować przegrzanie stóp. 

O czym należy pamiętać śpiąc w skarpetkach? 

Jeśli zdecydujesz się na spanie w skarpetkach koniecznie zwróć uwagę na aspekt higieny. Zawsze zakładaj czyste skarpetki, nigdy nie śpij w skarpetkach noszonych przez cały dzień. Zadbaj o to, aby materiał, z którego wykonane są skarpetki był przewiewny, dzięki czemu unikniesz nadmiernego pocenia się stóp w nocy. Warto również zwrócić uwagę na to, aby skarpetki nie były zbyt dopasowane, ponieważ wpływa to negatywnie na krążenie krwi. Pamiętaj, że jeśli masz zimne stopy przez cały dzień to należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być to objaw chorób takich, jak anemia czy zaburzenia krążenia.

Alternatywa do spania w skarpetkach 

Jeśli jesteś osobą, która nie lubi spać w skarpetkach, a jednocześnie chcesz utrzymać stopy w cieple podczas zasypiania to wypróbuj jedno z poniższych rozwiązań: 

  • Gorąca kąpiel przed pójściem spać. 
  • Noszenie ciepłych kapci przed położeniem się do łóżka.
  • Masaż stóp pobudzający krążenie krwi.
  • Kąpiel naprzemienna: najpierw trzymaj stopy w ciepłej wodzie przez 5 minut, a następnie w chłodnej wodzie przez 3 minuty.
  • Połóż ciepły koc na dolnej części kołdry.

Jeśli masz problem z marznącymi stopami przez cały czas skontaktuj się z nami i umów się na badania.