Chrapanie

Chrapanie

12 kwietnia 2020 Bez kategorii 0

Chrapanie jest zaburzeniem oddychania powodującym pogorszenie jakości snu. Podczas snu gardło zawęża się, a ściany górnych dróg oddechowych zostają wprawione w drganie przez przepływające powietrze. W przypadku niedrożności dróg oddechowych chrapanie może przerodzić się w bezdech senny, czyli chwilowe zatrzymanie oddechu w trakcie snu.

Jakie są przyczyny chrapania?

Chrapanie może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak: skrzywienie przegrody nosowej, zbyt wiotkie podniebienie, przerostem małżowin nosowych, polipami nosa, czy przerostem nasady języka. Chrapanie u dzieci najczęściej spowodowane jest przerostem migdałków podniebiennych, alergią lub niedrożnością nosa spowodowaną zapaleniem zatok.

Diagnostyka chrapania

W pierwszej kolejności wykonuje się badanie poligraficzne snu, aby móc potwierdzić lub wykluczyć bezdech senny. To badanie polega na tym, że pacjent przebywa całą noc w szpitalu z przyklejonymi elektrodami i czujnikami. Może również zostać zlecone wykonanie trójwymiarowej tomografii dróg oddechowych, w celu zlokalizowania zwężenia dróg oddechowych.

Profilaktyka chrapania

Jeśli masz problem z chrapaniem zadbaj o to abyś spał na płaskiej poduszce. Najlepiej śpij na prawym albo lewym boku. Unikaj spania na plecach, ponieważ może to nasilić chrapanie.

Leczenie chrapania

Sposób leczenia chrapania zależy od jego przyczyny, którą ustala się podczas dokładnej diagnostyki górnych dróg oddechowych. Chrapanie można wyleczyć chirurgicznie poprzez zabiegi radiofalowe, laserowe lub poprzez wycięcie tkanek blokujących oddychanie.

Najważniejsze jest aby nie bagatelizować problemu i udać się do lekarza gdy zauważymy problem. Warto pamiętać, że nieleczone chrapanie może prowadzić do bezdechu sennego, który powoduje niedotlenienie mózgu.

Leczenie chrapania należy zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu w przychodni. Lekarz skieruje cię na dalsze badania.

Jeśli chcesz skontaktować się z lekarzem zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 81.
Aby zostać naszym pacjentem pobierz i wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.