Choroba lokomocyjna
Choroba lokomocyjna zwana też kinetozą objawia się zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami podczas długiej podróży. Przyczyną tej choroby jest odbieranie sprzecznych sygnałów przez zmysły poznawcze człowieka. Dotyka ona głównie dzieci i większość z nich wyrasta z tej choroby. W tym artykule poznasz przyczyny, objawy oraz sposoby łagodzenia choroby lokomocyjnej.
Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej?
Chorobę lokomocyjna jest powodowana przez podrażniony błędnik, który dostarcza ludzkiemu ciału informacje z otoczenia. Błędnik zostaje podrażniony wtedy, gdy sygnały wysyłane do mózgu przeczą sobie. Z taką sytuacją mamy do czynienia między innymi podczas jazdy samochodem, gdy ciało spoczywa na fotelu w samochodzie, a wzrok rejestruje, że poruszamy się z dużą prędkością. Podrażniony błędnik otrzymując sprzeczne sygnały powoduje pogorszenie samopoczucia, nudności i wymioty.
Jakie są objawy choroby lokomocyjnej?
- Zawroty głowy
- Szumy w uszach
- Bladość skóry
- Duszności
- Wymioty
- Suchość w ustach
- Osłabienie organizmu
Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?
Na początku wybierz odpowiedni środek transportu, najlepiej samochód lub pociąg, ponieważ tam najmniej kołysze. Jadąc samochodem zadbaj o odpowiednie ustawienie klimatyzacji, tak abyś czuł chłodne powietrze, ewentualnie lekko uchyl szybę. Jeśli podczas jazdy samochodem pojawią się nudności to zatrzymaj się, głęboko pooddychaj i napij się trochę wody niegazowanej. Podczas podróży przyjmij pozycję półleżącą. Nie powinieneś patrzeć cały czas przez boczną szybę, gdyż to podrażni Twój błędnik. W komunikacji miejskiej zajmuj miejsce w okolicach środka, ponieważ tam najmniej odczujesz kołysanie. Około godzinę przed podróżą zjedz lekkostrawny posiłek. Nie pij słodkich i gazowanych napojów. Najlepiej zaplanować podróż na noc, wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że zaśniesz i choroba lokomocyjna nie będzie ci straszna. Możesz skorzystać z suplementów takich jak np. Lokomotiv lub Anaketon
Jeśli chcesz zostać naszym pacjentem pobierz i wydrukuj Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.