Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

29 marca 2020 Bez kategorii 0

Początkiem marca koronawirus dotarł do Polski i bardzo szybko się rozprzestrzenił. Wprowadzono nowe ograniczenia i zasady postępowania. Między innymi #zostańwdomu i restrykcyjne zasady higieny w miejscach publicznych. W tym artykule poznasz przydatne zagadnienia związane z koronawirusem.

Jakie są zalecenia, które należy przestrzegać?

Najważniejsze w tym momencie są trzy aspekty. Przede wszystkim należy unikać jakiegokolwiek kontaktu z drugim człowiekiem. W akcji #zostańwdomu chodzi przede wszystkim o ograniczenie do minimum kontaktu z innymi ludźmi. Nie oznacza to, że musisz cały miesiąc siedzieć w domu. Możesz iść na spacer, lub na przejażdżkę rowerową, ale tam gdzie nie ma innych ludzi. Jeśli wybierasz się na spacer do lasu, to wybierz inne miejsce niż wszyscy z twojego otoczenia, aby nie tworzyć dużego zgromadzenia. Należy również podnieść poziom higieny osobistej, często myć ręce w ciepłej wodzie przez minimum 30 sekund i unikać dotykania przedmiotów, gdy jest się poza domem. Trzeba również utrzymywać dystans minimum metr odległości od drugiego człowieka np. gdy stoimy w kolejce. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz chodzić do ludzi i przestrzegać zasad NIC CI SIĘ NIE STANIE!

W jaki sposób można zarazić się wirusem?

Najdłużej wirus utrzymuje się na powierzchniach stalowych i na plastiku (nawet do 3 dni). Na powierzchni papierowej (opakowania, pudełka itd.) wirus utrzymuje się do 24 godzin. Dlatego ważne jest by unikać dotykania przedmiotów poza domem. Możemy się zarazić koronawirusem głównie poprzez bliski kontakt z osobą chorą. Bliski kontakt rozumiany jest jako przebywanie obok chorego w odległości poniżej 1 metra przez dłużej niż 10 minut. Niekoniecznie musi ona na nas kichnąć żebyśmy się zarazili. Dlatego właśnie zalecane jest przebywanie w odległości minimum 1 metra od ludzi np. w kolejce w sklepie. Nie zarazimy się wirusem mijając się z osobą chorą.

Czy musisz myć ręce mydłem antybakteryjnym?

Nie. Wystarczy, że dokładnie umyjemy ręce zwykłym mydłem w mocno ciepłej wodzie. Koronawirus jest wirusem wrażliwym na rozpuszczalniki lipidowe. Warto natomiast mieć przy sobie preparat dezynfekujący na bazie alkoholu, gdy przebywamy długo poza domem.

Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję koronawirusa skontaktuj się z sanepidem dzwoniąc pod numer
666 035 666 lub 602 430 042.
Najnowsze informacje na temat koronawirusa znajdziesz tutaj.
Jeśli chcesz zostać naszym pacjentem wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.