Higiena Osobista

Higiena Osobista

5 stycznia 2020 Bez kategorii 0

Higiena osobista to regularne oczyszczanie i pielęgnacja skóry, zębów i paznokci. Dzięki niej nasze ciało wygląda zdrowo i ładnie pachnie. Do aspektów związanych z higieną osobistą należy również regularne pranie ubrań. Stosowanie zasad higieny osobistej pomoże nam uniknąć takich chorób, jak między innymi wszawica, tasiemczyce, ropne zapalenie skóry, grzybica, czy świerzb.

Jak dbać o higienę twarzy?

Ważne jest mycie twarzy dwa razy dziennie, aby oczyścić skórę z bakterii. Do mycia należy użyć żelu do mycia twarzy, nie zaleca się mycia twarzy mydłem, ponieważ ma ono odczyn zasadowy, a skóra kwaśny. Gdy umyjesz twarz mydłem zmieni się pH skóry na bardziej zasadowe, co ułatwi dostęp drobnoustrojom do niej. Gdy będziesz osuszać twarz, przykładaj ręcznik w mokre miejsca, zamiast pocierać nim twarz.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Myj zęby co najmniej 2 razy dziennie, nie krócej niż przez 2 minuty. Wykonuj przy tym ruchy wymiatające. Do szczotkowania zębów należy używać szczoteczki z włosiem soft lub medium. Szczoteczki z włosiem hard służą głównie do czyszczenia protez. Gdy umyjesz zęby warto przepłukać je płynem do płukania jamy ustnej, pomoże to zachować świeży zapach dłużej. Po spożyciu posiłku warto pozbyć się resztek jedzenia pomiędzy zębami przy użyciu nici dentystycznych. Pamiętaj również o regularnych wizytach u stomatologa (przynajmniej raz na pół roku), oraz o usuwaniu kamienia nazębnego i lakierowaniu zębów.

Jak dbać o higienę paznokci?

Regularnie czyść paznokcie szczoteczką w ciepłej wodzie z mydłem. Pamiętaj również o regularnym przycinaniu paznokci. Przed ich przycięciem, warto namoczyć je w gorącej wodzie. Jeżeli pojawią się plamy lub przebarwienia na Twoich paznokciach. nie lekceważ tego. Może to być objaw choroby lub niedoboru witamin.

Jak dbać o higienę intymną?

Przede wszystkim dbaj o czystość miejsc intymnych, myj je 1-2 razy dziennie, przy użyciu płynu do higieny intymnej np. Lactacyd. Osuszając krocze, przykładaj deklikatnie ręcznik w mokre miejsca. Nie depiluj krocza częściej niż raz na dwa tygodnie, do tego używaj maszynki z ostrym ostrzem, gdyż używanie tępego ostrza prowadzi do podrażnień skóry. Pamiętaj aby nosić bieliznę z naturalnych włókien, w ten sposób unikniesz podrażnień skóry.

Jak dbać o higienę stóp?

Ważne jest by nie nosić tego samego obuwia i skarpet codziennie. Podczas codziennej kąpieli dokładnie myj stopy i miejsca między palcami, a następnie dokładnie je osusz. Gdy korzystasz z łazienki poza swoim domem ZAWSZE miej na nogach obuwie ochronne. Jeśli Twoje stopy mocno się pocą zastosuj antyperspirant do stóp.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu Twojej skóry przyjdź do naszej Poradni Dermatologicznej czynnej w każdą środę od godziny 15:00. Aby umówić się na wizytę zadzwoń pod numer 14 688 88 80.

Aby zostać naszym pacjentem wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.