Marskość wątroby

Marskość wątroby

4 lipca 2021 Bez kategorii 0

Marskość wątroby to stan, w którym wątroba ulega zwłóknieniu. Utrudniony zostaje odpływ żółci i krwi przez wątrobę. Prowadzi to do martwicy komórek wątroby, co zaburza jej czynność i może doprowadzić nawet do śmierci. Marskość wątroby jest piątą przyczyną zgonów u ludzi między 45-65 rokiem życia. Przyczyną tej choroby mogą być czynniki genetyczne i środowiskowe. Marskość wątroby objawia się utratą apetytu, nudnościami, bólem brzucha lub powiększeniem śledziony. Choroby tej nie da się wyleczyć, ponieważ wątroba zostaje trwale uszkodzona. Leczenie pomoże jedynie spowolnić dalszy postęp choroby. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania marskości wątroby. 

Jakie są przyczyny marskości wątroby?

Marskość wątroby jest najczęściej kojarzona z alkoholizmem. Nie jest to jedyna przyczyna tej choroby, warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów marskości. Alkohol może być przyczyną, ponieważ zakłóca on metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów, co prowadzi do zmian w wątrobie. Poza alkoholem przyczyną marskości wątroby mogą być choroby dróg żółciowych, stłuszczenie wątroby, cukrzyca, otyłość lub stosowanie leków takich jak np. Amiodaron. 

Jakie są objawy marskości wątroby?

Marskość wątroby może objawiać się poprzez łatwe męczenie się, świąd skóry, zmniejszenie apetytu, zwiększenie się obwodu brzucha, zażółcenie skóry, ból brzucha, stan podgorączkowy i zwiększenie podatności na infekcje. Wątroba nie jest unerwiona, zatem nie możemy odczuwać jej bólu. Skąd zatem ból brzucha wśród objawów? Otóż wątroba może powiększyć się i zacząć naciskać na torebkę wątrobową, która już jest unerwiona. Wtedy pojawi się zjawisko bólu. Objawy są niejednoznaczne i łatwe do pomylenia z innymi chorobami. Warto raz na jakiś czas wykonać próby wątrobowe, celem określenia w jakim stanie jest ten narząd. 

 Jak wygląda leczenie marskości wątroby?

Zanim zostanie podjęte leczenie należy wykonać diagnostykę, która opiera się na wykonaniu prób wątrobowych, rezonansu magnetycznego, USG lub biopsję wątroby. Gdy zostanie wykonana diagnostyka lekarz ustala przebieg leczenia w zależności od przyczyny marskości. Leczenie opiera się na zażywaniu odpowiednich leków do końca życia, celem spowolnienia postępu choroby. Niestety zniszczeń wątroby wywołanych chorobą nie da się w żaden sposób cofnąć. 

Jak zapobiegać marskości wątroby?

Koniecznie zredukuj ilość spożywanego alkoholu. Starać się pić okazjonalnie niewielkie ilości alkoholu. Ważne również jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała zgodną z BMI (możesz je sprawdzić używając Kalkulatora BMI). Unikaj spożywania ciężkostrawnych posiłków zawierających barwniki i konserwanty. Zaszczep się przeciw WZW typu A oraz B. Uważaj również na leki, zażywaj je tylko wtedy, gdy są koniecznie, w dawkach zalecanych przez lekarza. 

Jeśli chcesz umówić się na szczepienie przeciw WZW typu A lub B zadzwoń do nas.

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.