Czerniak skóry

Czerniak skóry

27 czerwca 2021 Bez kategorii 0

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Wywodzi się on z komórek barwnikowych skóry, które wytwarzają pigment. Sprawia on, że skóra ciemnieje po kontakcie z promieniami ultrafioletowymi. Czerniak objawia się guzami na skórze, które wnikają w głąb skóry i przedostają się do naczyń krwionośnych. Warto wiedzieć, że w Polsce umieralność na czerniaka jest o 20% większa w stosunku do reszty Europy przy mniejszej liczbie zachorowań. Przyczyną tego nowotworu mogą być czynniki genetyczne lub zbyt intensywna ekspozycja na słońce. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby z jasną karnacją oraz posiadające wysoką liczbę znamion barwnikowych na skórze. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania czerniaka skóry.

Jakie są przyczyny czerniaka skóry?

Przyczyną czerniaka są głównie czynniki środowiskowe a dokładnie niewłaściwe korzystanie ze słońca. Warto wiedzieć, że opalenizna wcale nie jest zdrowa. Słońce promieniuje w sposób podczerwony i ultrafioletowym. W zakresie promieni ultrafioletowych znajduje się promieniowanie UVA, UVB i UVC. Najgroźniejszym z tej trójki jest promieniowanie UVB, które niekorzystnie oddziałuje na na barwniki skóry i działa rakotwórczo. Promieniowanie słoneczne powoduje urazy skóry i zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka. Nowotwór ten może być spowodowany również przez czynniki genetyczne, a dokładnie bycie nosicielem genu CDKN2A.

Jakie są objawy czerniaka?

Czerniak objawia się guzowatymi zmianami na skórze. Najczęściej guzy pojawiają się wokół znamion, które już istnieją na skórze. Jeśli zauważysz zgrubienie, swędzenie, zmianę kształtu znamion lub jego przebarwienie, KONIECZNIE skonsultuj się z dermatologiem. Guzy klasyfikuje się literami ABCDE. 

A – Oznacza asymetryczną zmianę kształtu znamienia

B – Postrzępione brzegi znamienia

C – Zmianę zabarwienia znamienia

D – Średnica znamienia jest większa niż 6 mm

E – Następują zmiany w znamieniu (z dnia na dzień jest inne)

Jak wygląda leczenie czerniaka?

Czerniak we wczesnym stadium jest stosunkowo łatwy do wyleczenia. Pojedynczą zmianę wycina się chirurgicznie wraz z marginesem wokół niej i problem znika. Gdy zmiana weszła w głąb skóry dokonuje się biopsji węzłów chłonnych znajdujących się blisko zmiany nowotworowej. Jeśli w węzłach chłonnych znajdują się zmiany nowotworowe stosuje się radioterapię, chemioterapię, terapię celowaną lub immunoterapię. 

Jak zapobiegać czerniakowi?

Zapobieganie czerniakowi sprowadza się do uświadomienia sobie jednej reguły. Opalenizna wcale nie jest oznaką zdrowia, zatem nie powinnaś zabiegać o nią. Nie zrobisz latynoskiej opalenizny w 3 dni, tak samo jak nie schudniesz tydzień przed wakacjami. Ekspozycja na słońce powinna być regularna i krótkotrwała. Zrezygnuj z opalania się w między godziną 11 a 15. Podczas ekspozycji na słońce stosuj kremy z filtrem. Jednak pamiętaj, po wejściu do wody krem z filtrem zostaje w wodzie niezależnie od tego czy jest to 30 czy 50. Całkowicie zrezygnuj z solarium. Noś okulary przeciwsłoneczne (około 20% czerniaków jest diagnozowanych w obrębie oczu). Regularnie badaj się u dermatologa, gdy tylko zobaczysz jakąkolwiek niepokojącą zmianę na Twojej skórze.

Aby umówić się na wizytę kontrolną u dermatologa zadzwoń do nas pod numer 539 096 144. Szczegółowe informacje o dniach, w których przyjmuje specjalista dermatolog w naszej przychodni znajdziesz w zakładce Poradnia Dermatologiczna