Dlaczego komary gryzą Cię?

Dlaczego komary gryzą Cię?

20 czerwca 2021 Bez kategorii 0

Na świecie żyje ponad 100 bilionów komarów. Większość z nich nie pokłuje Cię, ponieważ około 200 na 3500 gatunków komarów pije ludzką krew. Warto wiedzieć, że kłuć mogą jedynie komarzyce, które robią to ponieważ składniki ludzkiej krwi są potrzebne do wytworzenia przez nie jaj. Komary żywią się nektarem kwiatowym czerpiąc z nich składniki potrzebne do przetrwania. Gdy przyjrzysz się aparatowi gryzącemu komara zobaczysz, że nie posiada on żądła, zatem potocznie mówiąc “ugryzienie komara” mamy na myśli pokłucie przez komarzycę. Jednak jak to jest że non stop oganiasz się od komarów, a wszyscy inni mają spokój? W tym artykule dowiesz się dlaczego komary częściej Cię kłują oraz jak temu zapobiegać.

Dlaczego ugryzienie komara swędzi?

Komarzyca kłując Cię nie wstrzykuje żadnego jadu, skąd zatem uporczywe swędzenie? Wynika ono z pozostawionej w skórze śliny komarzycy zapobiegającej krzepnięciu zasysanej przez nią krwi. Wywołuje ona reakcję alergiczną u człowieka spowodowaną reakcją układu immunologicznego na pozostawioną ślinę.

6 powodów, dla których komary wybierają Ciebie:

1.Dwutlenek węgla

Oddychając zamieniasz tlen w dwutlenek węgla, który komary potrafią wyczuć nawet z 50 metrów. Na tej podstawie identyfikują Cię i obierają jako ofiarę. Warto wiedzieć, że osoby dorosłe wydzielają więcej dwutlenku węgla niż dzieci, dlatego też bywają częściej pokłute przez komarzyce. Więcej dwutlenku węgla wydzielasz również podczas treningu, weź zatem to pod uwagę podczas jego planowania.

2.Twój zapach

Ze względu na uwarunkowania genetyczne wydzielasz pot o zapachu mniej lub bardziej atrakcyjnym dla komarzyc. Bakterie, które znajdują się na Twojej skórze produkują inne bakterie, których zapach może przyciągać komary. Chodzi między innymi o amoniak i kwas mlekowy. Są one wydzielane wraz z potem. Możesz na to wpłynąć myjąc się częściej lub rzadziej. Myjąc się częściej spłukujesz wydzielony amoniak i kwas mlekowy ze skóry zmniejszając tym samym atrakcyjność dla komarzyc. Natomiast myjąc się rzadziej zachowujesz większą różnorodność flory bakteryjnej na skórze, dzięki czemu komarzyce chętniej Cię ominą. Wtedy niestety brzydko pachniesz.        

3.Ubrania

Osoby ubrane w ciemne i czarne ubrania są bardziej atrakcyjne dla komarzyc. Komarzyce częściej kłują osoby ubrane w ciemnych kolorach, zatem rozważ noszenie jasnych ubrań. Niestety nosząc jasne ubrania zainteresujesz sobą inne owady np. osy lub szerszenie.

4.Ciąża  

Kobiety w ciąży są bardziej atrakcyjne dla komarzyc ze względu na to, że wydzielają ponad 20% więcej dwutlenku węgla niż inne osoby. Ponadto mają wyższą temperaturę ciała niż pozostali ludzie.

5.Grupa krwi

Komary gryzą Cię ponieważ masz grupę krwi 0. Komarzyce wiedzą, jaką masz grupę krwi, ponieważ ponad 80% ludzi wydziela substancje chemiczne pozwalające komarzycom rozpoznać grupę krwi. Komarzyce chętniej lecą do osób z tymi substancjami niż do pozostałych niezależnie od tego jaką mają grupę krwi. Natomiast najchętniej lecą do osób wydzielających te substancje oraz mających grupę krwi 0. 

6.Przebywasz w tych samych miejscach, co komary

Komarzyce gryzą Cię, ponieważ przebywasz w tych samych miejscach, co one. Chodzi między innymi o zbiorniki słodkowodne, jeziora, kałuże, lasy, krzaki oraz wszystkie zacienione miejsca. Jeśli to możliwe unikaj takich miejsc. 

PAMIĘTAJ

Jeśli masz grupę krwi A lub B, ubierasz się jasno, często myjesz się NIE oznacza, że komarzyce będą omijać Cię szerokim łukiem. Tytuł “Dlaczego komary gryzą Cię” ma za zadanie zasugerować Ci, dlaczego komarzyce wybiorą właśnie Ciebie spośród tłumu ludzi. Środki zapobiegawcze zawarte w dalszej części artykułu mają za zadanie zmniejszyć prawdopodobieństwo zaatakowania Cię przez komarzyce. Niestety nie zniwelują one ryzyka pokłucia całkowicie. 

Jak chronić się przed komarami?

  1. Unikaj wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu
  2. Zainstaluj moskitiery w oknach
  3. Nie przebywaj w miejscach, w których jest dużo komarów (lasy, jeziora, krzaki)
  4. Ubierz się w jasne kolory
  5. Stosuj repelenty odstraszające komary
  6. Nie używaj słodkich perfum
  7. Nie pij napojów gazowanych (zawierają one dwutlenek węgla)

Czy komary przenoszą Covid-19?

Koronawirus (COVID-19) roznosi się drogą kropelkową, poprzez kontakt z osobą zakażoną lub jej rzeczami. Czas przetrwania wirusa na różnych powierzchniach wynosi od kilku godzin do kilku dni. Nie ma badań potwierdzających możliwość przeniesienia Koronawirusa przez komary. Komary nie wstrzykują swoim ofiarom niczyjej krwi. Gdy komar kłuje skórę człowieka wysysa krew, która od razu trafia do żołądka komara.  Owady mogą przenosić tylko takie wirusy, które są w stanie przetrwać w ich organizmie i zaatakować ich aparat kłująco-ssący. Koronawirus nie posiada takich właściwości.

Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.