Osteoporoza

Osteoporoza

23 maja 2021 Bez kategorii 0

Osteoporoza to choroba cywilizacyjna polegająca na zanikaniu tkanki kostnej, co prowadzi do częstych złamań. Choroba ta występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Częściej jednak chorują na nią kobiety. Ryzyko zachorowania na nią rośnie po 50 roku życia. Osteoporoza jest wredną chorobą, ponieważ nie daje o sobie znać przez długi czas. Proces rozrzedzania się tkanki kostnej może trwać latami, a my tego nie czujemy. Choroba ta najczęściej zostaje zauważona, gdy jest już za późno. Najbardziej cierpią na tym kręgi między klatką piersiową a odcinkiem lędźwiowym oraz okolice nadgarstków. Warto wiedzieć, że w krajach rozwiniętych jedną z najczęstszych przyczyn śmierci jest powikłanie po osteoporozie. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania osteoporozy.

Jakie są przyczyny osteoporozy? 

Przyczyną rozwoju osteoporozy jest rzadka sieć kolagenowa w kościach z niską zawartością wapnia. Powoduje to spadek masy kostnej, przez co kości stają się kruche i podatne na złamania. Na osteoporozę narażone są osoby starsze oraz pacjenci z chorobami jelit, wątroby, tarczycy i nerek. Oprócz czynników występujących w organizmie ważny jest bieżący styl życia. Pamiętaj, że brak aktywności fizycznej, śmieciowe jedzenie, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zażywanie substancji psychoaktywnych i zażywanie leków zwiększa ryzyko zachorowania na osteoporozę. 

Jakie są objawy osteoporozy?

Osteoporoza staje się zauważalna dopiero wtedy, gdy jest już za późno. Zorientujesz się o niej w momencie dziwnego, niespodziewanego złamania kości. Może to się wydarzyć np. podczas upadku z łóżka lub niegroźnego potknięcia, które u osoby zdrowej zakończyłoby się stłuczeniem. Dodatkowo występuje zmiana sylwetki, pojawia się tzw. wdowi garb oraz kifoza piersiowa. Występują złamania kręgów i zwyrodnienia kości. Charakterystycznym objawem jest również złamanie kości udowej z błahego powodu. U zdrowego człowieka złamanie kości udowej wymaga dużej siły uderzenia. U chorego na osteoporozę wystarczy wywrócenie się.

Jak wygląda leczenie osteoporozy?

Aby móc leczyć osteoporozę należy ją najpierw zdiagnozować. Diagnostyka polega na densytometrii kości, badaniach radiologicznych i laboratoryjnych. Gdy zostanie stwierdzona osteoporoza następuje jej leczenie. Polega ono na regularnym zażywaniu leków, preparatów z witaminą D i wapniem. Wszystko należy wykonywać pod kontrolą lekarza, ponieważ nadmiar witaminy D lub wapnia może spowodować uszczerbek na zdrowiu. Przykładowymi lekami, które może Ci przepisać lekarz są: Raloksyfen, Teryparatyd, Bisfosfoniany, czy Denosumab. Nie sugeruj się jednak wyżej wymienionymi lekami. Leczenie ustala i prowadzi lekarz w zależności od rodzaju osteoporozy oraz stanu Twojego organizmu. 

Jak zapobiegać osteoporozie?

Profilaktyka osteoporozy polega na dbaniu o zdrowe odżywianie się oraz aktywność fizyczną. Nie bez znaczenia jest również dbanie o odpowiednią masę ciała (sprawdzisz to za pomocą kalkulatora BMI). Nadwaga lub otyłość znacznie zwiększają obciążenie kości. Regularnie badaj się, wykonuj densytometrię, która ma na celu sprawdzenie gęstości Twoich kości. Jeśli to możliwe minimalizuj ryzyko upadków.

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.