Zapalenie tchawicy

Zapalenie tchawicy

14 lutego 2021 Bez kategorii 0

Zapalenie tchawicy to choroba środkowego odcinka układu oddechowego. Rzadko kiedy występuje samodzielnie. Zazwyczaj towarzyszy mu zapalenie krtani, oskrzeli oraz duszności. Choroba ta jest bardzo poważna, jej zlekceważenie może doprowadzić do stanu zagrożenia życia chorego. Przyczyną zapalenia tchawicy jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Objawia się dusznościami, kaszlem, intensywnym bólem gardła i ogólnym rozbiciem. Zapalenie tchawicy jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, ponieważ nie mają one w pełni rozwiniętego układu odpornościowego. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania zapaleniu tchawicy.

Jakie są przyczyny zapalenia tchawicy? 

Przyczyną zapalenia tchawicy są rhinowirusy, adenowirusy, wirus RSV, wirus grypy oraz bakterie atypowe. Warto zaznaczyć, że rzadko spotykana jest sytuacja, w której przyczyną zapalenia tchawicy są bakterie atypowe. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową poprzez ślinę chorego lub wydzieliny z jego organizmu, analogicznie do tego, jak rozprzestrzenia się Covid-19. Jednak infekcje wirusowe i bakteryjne nie są jedynymi przyczynami tej choroby. Długotrwałe przebywanie w dymie tytoniowym, nadmierna praca głosem i zanieczyszczenia powietrza również mogą być przyczyną zapalenia tchawicy.

Jakie są objawy zapalenia tchawicy?

Zapalenie tchawicy objawia się suchym i szczekającym kaszlem. Jest on bardzo uciążliwy dla chorego. W dalszej fazie choroby kaszel ten zmienia się na mokry. Ponadto choremu towarzyszą takie objawy jak świszczący oddech, ból gardła, problemy z oddychaniem, ból mostka, przemęczenie i ogólne rozbicie organizmu. Może wystąpić również stan podgorączkowy lub gorączka.    

Jak wygląda leczenie zapalenia tchawicy?

Zanim rozpocznie się leczenie lekarz musi zdiagnozować, co się dzieje choremu. W tym celu wykonuje RTG klatki piersiowej, pomiar saturacji krwi i pobiera wymaz z gardła. Z racji, że przyczyną zapalenia tchawicy najczęściej jest infekcja wirusowa leczenie polega na łagodzeniu objawów. Lekarz przepisuje leki przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe oraz leki na ból gardła. W przypadku, gdy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną lekarz może przepisać antybiotyk. Ważne jest, aby podczas chorowania na zapalenie tchawicy nie oddychać suchym powietrzem. Jeśli nie posiadasz nawilżacza powietrza, możesz położyć mokry ręcznik na kaloryfer. Należy pić około 3 litry wody dziennie. 

Jak zapobiegać zapaleniu tchawicy?

Aby zapobiec zapaleniu tchawicy można zaszczepić się przeciw wirusom wywołującym zapalenie tchawicy. Regularnie wietrz pomieszczenia i dbaj o to, aby temperatura nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Unikaj dymu tytoniowego. Znacząco ogranicz picie alkoholu. Jeśli jesteś alergikiem zadbaj o to, aby usunąć drażniące Cię alergeny z Twojego otoczenia. Podczas chorowania na przeziębienie lub grypę zadbaj o to, aby do końca wyleczyć infekcję.

Jeśli chcesz umówić się na wizytę zadzwoń do nas.
Aby zostać naszym pacjentem wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.