Owsiki

Owsiki

21 lutego 2021 Bez kategorii 0

Owsiki to pasożyty, które atakują wyłącznie ludzi. Zamieszkują głównie okolice jelita grubego, ponieważ jest tam ciepło i dzięki temu mają idealne warunki rozwoju. Przyczyną zachorowania jest spożycie pasożyta i przedostanie się jego do układu pokarmowego. Objawia się swędzeniem i zaczerwienieniem w okolicach odbytu. Z owsikami boryka się ponad 20% dorosłych i 38% dzieci. Choroba jest zatem poważna i warto zwrócić uwagę na to, aby jej unikać dbając odpowiednio o higienę osobistą oraz czystość miejsc, w których przebywamy. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania owsikom.

Jakie są przyczyny owsików?

Przyczyną zarażenia się owsikami są tylko i wyłącznie ludzie. Warto wiedzieć, że zwierzęta i owady nie przenoszą owsików. Dolegliwość ta dotyczy głównie ludzi, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad higieny osobistej. Regularnie nie myją rąk, obgryzają paznokcie i wkładają do buzi różne przedmioty (np. długopisy). Owsikami częściej zarażają się dzieci, ponieważ to zazwyczaj one wkładają wszystko do buzi i zaniedbują higienę. Dlatego warto wdrożyć u dziecka nawyki dbania o czystość i higienę, aby uniknąć zachorowania na owsiki i inne choroby. 

Jakie są objawy owsików?

Owsiki objawiają się swędzeniem w okolicach odbytu. Przyczyną swędzenia są samice owsików wędrujące na zewnątrz w celu złożenia jaj. Ponadto mogą pojawić się objawy takie jak zgrzytanie zębami, brak apetytu, bóle brzucha, pryszcze w okolicach odbytu, problemy ze snem i koncentracją oraz osłabienie organizmu. U kobiet może również pojawić się zapalenie dróg rodnych w momencie, w którym owsiki przeniosą się do pochwy. 

Jak wygląda leczenie owsików?

Zanim rozpocznie się leczenie należy wykonać diagnostykę polegającą na wykonaniu wymazu okołoodbytowego, który ma za zadanie wykazać obecność jaj owsików. Można również wykonać morfologię krwi z rozmazem. Ważne jest to aby nie czekać aż owsiki zaczną być widoczne gołym okiem. Leczenie owsików polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych na receptę przepisaną przez lekarza. Terapię należy powtórzyć po 2 tygodniach, ponieważ owsiki nawracają. Podczas leczenia należy zwracać szczególną uwagę na dbania o higienę osobistą. Jeśli jeden domownik jest zarażony owsikami leczenie powinni podjąć wszyscy domownicy. Dokładnie sprzątaj i dezynfekuj mieszkanie w celu pozbycia się jaj złożonych przez owsiki. Dokładnie wypierz wszystkie rzeczy osobiste i pościel. Warto również krótko obciąć paznokcie, aby uniemożliwić gromadzenie się jaj owsików w tym miejscu. 

Jak zapobiegać owsikom?

Zapobieganie przedostawaniu się owsików do organizmu polega na dbaniu o higienę osobistą. Dokładnie chodzi o regularne mycie rąk, dbanie o higienę miejsc intymnych, paznokci, częste zmienianie bielizny i ubrań, nie obgryzanie paznokci. Pamiętaj o regularnej zmianie pościeli i ręczników oraz myciu warzyw i owoców przed ich spożyciem. Nie kupuj ani nie pożyczaj używanej odzieży oraz obuwia. Unikaj spożywania posiłków “na spółę” z drugą osobą. 

Jeśli masz problem z owsikami skontaktuj się z nami. Nasi lekarze specjaliści pomogą Ci pozbyć się ich.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza a następnie przynieś ją do nas.