Ból nerek

Ból nerek

23 lutego 2020 Bez kategorii 0

Ból nerek jest bardzo często mylony z bólem kręgosłupa. Jest to spowodowane tym, że przyzwyczailiśmy się, że ból związany z dolną częścią pleców zazwyczaj dotyczy kręgosłupa. W tym artykule poznasz przyczyny, objawy, sposoby diagnozy oraz leczenia bólu nerek, jak również dowiesz się jak odróżnić ból kręgosłupa od bólu nerek.

Jakie są przyczyny bólu nerek?

  • Wodonercze (nagromadzenie moczu w nerce spowodowane przez problemy z oddawaniem moczu)
  • Zaleganie kamieni w nerkach w przebiegu kamicy nerkowej (jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest kamica nerkowa przeczytaj jeden z poprzednich wpisów)
  • Odmiedniczkowe zapalenie nerek (Bakteryjne zakażenie układu moczowego)
  • Nowotwór nerki

Jakie są objawy choroby nerek?

Problemy z nerkami prócz samego bólu w dolnej części pleców objawiają się między innymi poprzez: wymioty, nudności, bladość, gorączkę, krew w moczu, pocenie się, częstomocz, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, i obrzęk kończyn. Ból nerki może również wystąpić po spożyciu alkoholu. Taki przypadek powinien zostać skonsultowany ze specjalistą, ponieważ może on oznaczać kamicę nerkową.

Jak diagnozować choroby nerek?

W przypadku bólu nerek warto wykonać badania takie jak: posiew moczu, badanie moczu, tomografię, urografię i USG układu moczowego. Powinno się również wykonać badanie stężenia mocznika i kreatyniny we krwi.

Jak leczyć ból nerek?

Leczenie bólu nerek będzie zależało od tego co jest przyczyną tego bólu. Nie istnieją domowe sposoby, którymi można wyleczyć ból bez konsultacji z lekarzem. Natomiast można podjąć działania aby zapobiegać bólom nerek. Warto zadbać i odpowiednie nawodnienie organizmu. Pij minimum 2 litry wody dziennie gdy nie ma upałów, a gdy są upały pij minimum 3 litry wody dziennie. Stosuj zbilansowaną dietę, nie jedz tłustych i ciężkostrawnych potraw. Pamiętaj również  o aktywności fizycznej. Utrzymuj odpowiednią masę ciała, gdyż otyłość jest czynnikiem ryzyka podczas problemów z nerkami. Powinieneś również unikać używek.

Jak odróżnić ból nerek od bólu kręgosłupa?

  1. Ból kręgosłupa jest cały czas taki sam, natomiast ból nerek jest przeszywający (nie przechodzi sam z siebie, bez zastosowania leczenia).
  2. Bólowi kręgosłupa najczęściej nie towarzyszą inne objawy. Natomiast bólom nerek mogą towarzyszyć nudności, bladość, gorączka, wymioty lub krew w moczu.
  3. Ból kręgosłupa pojawia się w określonych sytuacjach, np. gdy się schylimy. Natomiast ból nerek jest spowodowany infekcją wirusową, bakteryjną lub obecnością kamieni.
  4. Ból kręgosłupa występuje raczej pionowo, a ból nerek poziomo, towarzyszyć mu może ból brzucha lub pachwiny.

Jeśli chcesz umówić się na badania krwi, moczu, USG nerek zadzwoń do nas pod 14 688 88 81.
Badania te są darmowe dla naszych pacjentów. Aby skorzystać z tych badań bezpłatnie w ramach POZ pobierz i wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.