Udar krwotoczny mózgu

Udar krwotoczny mózgu

6 września 2020 Bez kategorii 0

Udar krwotoczny mózgu nazywany potocznie wylewem, to stan, w którym dochodzi do pęknięcia ścian naczyń w mózgu i wylania się krwi do przestrzeni podpajęczynówkowej lub tkanki nerwowej. Uniemożliwia to dostarczenie substancji odżywczych do poszczególnych miejsc w mózgu. Wylewająca się krew niszczy tkankę nerwową i zwiększa ciśnienie krwi w czaszce, powodując rozległe uszkodzenia w całym mózgu. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia udaru krwotocznego mózgu. 

Jakie są przyczyny udaru krwotocznego mózgu?

Udar krwotoczny mózgu może być spowodowany: paleniem tytoniu, nadużywaniem alkoholu, przyjmowaniem narkotyków, zażywaniem leków przeciwkrzepliwych, tętniakiem, urazami głowy i nadciśnieniem tętniczym. Około połowa chorych na udar krwotoczny mózgu umiera. Choroba jest bardzo poważna, dlatego warto zapobiegać jej prowadząc zdrowy styl życia. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na ciśnienie tętnicze krwi, dbać o odpowiednią masę ciała i aktywność fizyczną.

Jakie są objawy udaru krwotocznego mózgu?

Pierwsze objawy wylewu pojawiają się nagle i szybko nasilają się. Dominującym objawem jest ból głowy, o stopniu tak silnym, jakiego prawdopodobnie jeszcze nigdy nie doświadczyłaś. Oprócz tego mogą pojawić się: wymioty, zaburzenia oddechu i akcji serca oraz utrata przytomności. Objawy te wynikają z ucisku tkanki nerwowej na struktury mózgu. Wylanie się krwi do mózgu niszczy poszczególne części mózgu, przez co może pojawić się: zaburzenie równowagi, niedowład kończyn, problemy z mową, zaburzenie widzenia i opadnięcie kącika ust.      

Pierwsza pomoc w przypadku udaru krwotocznego mózgu:

Gdy doszło do wylania się krwi do mózgu należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia. Liczy się każda sekunda, ponieważ wraz z upływem czasu giną kolejne neurony w mózgu. Jeśli wystąpiły u Ciebie objawy charakterystyczne dla udaru krwotocznego nie idź do lekarza pierwszego kontaktu, tylko od razu dzwoń po karetkę. 

Jak wygląda leczenie udaru krwotocznego mózgu?

Leczenie udaru krwotocznego polega na wykonaniu operacji, mającej na celu zatrzymanie wylewu krwi i zamknięcie pękniętego naczynia. O sposobie leczenia decyduje lekarz w zależności od stanu zdrowia i wieku pacjenta. Ważne jest, aby po operacji zadbać o rehabilitację pacjenta. Pomimo śmierci neuronów w mózgu utracone zdolności mogą zostać przejęte przez inne komórki nerwowe (mowa, mimika twarzy).