Świerzb

Świerzb

30 sierpnia 2020 Bez kategorii 0

Świerzb to choroba zakaźna wywoływana przez roztocza. Jest chorobą znaną od dawna, kojarzoną wcześniej z brakiem higieny. Dziś głównym czynnikiem zagrożenia są duże skupiska ludzi oraz kontakt z obcymi zwierzętami. Na świerzb mogą chorować dzieci, dorośli i zwierzęta. Głównymi objawami świerzbu jest czerwona wysypka oraz intensywne swędzenie skóry. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia świerzbu.

Jakie są przyczyny świerzbu?

Przyczyną świerzbu są roztocza świerzbowca ludzkiego, które przebywają w warstwie rogowej naskórka, składają tam jaja i rozmnażają się . Wtedy pojawia się swędzenie skóry. Roztoczami świerzbowca możemy zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z chorym, kontakt seksualny lub rzeczami chorego (szczególnie w przypadku kupowania używanej odzieży i obuwia). Warto wiedzieć, że świerzb może przeżyć poza organizmem żywiciela około 72 godziny. 

Jakie są objawy świerzbu?

Świerzb objawia się bardzo swędzącą wysypką na różnych częściach ciała. Z czasem wysypka przyjmuje postać grudek z płynem, które pękają. Nie należy drapać zmian skórnych. Podczas badania dermatoskopem ujrzymy wydrążone przez samice świerzbowca tunele w skórze. Możemy je zobaczyć również w momencie, gdy zaczniemy się intensywnie drapać. Warto wiedzieć, że objawy świerzbu występują około 3 tygodnie po zarażeniu się roztoczami świerzbowca. U osób, które nie dbają o higienę osobistą często pojawiają się nasilone objawy. 

Jak wygląda leczenie świerzbu? 

Leczenie świerzbu zaczyna się od wizyty u dermatologa i badania dermatoskopem. Gdy dermatolog wykryje świerzb, wtedy rozpoczyna się leczenie. Lekarz przepisuje preparaty z permetryną, maści siarkowe oraz Crotamitone. Chory w okresie leczenia musi szczególnie dbać o higienę osobistą. Wraz z chorym leczyć powinno się również osoby mieszkające z nim. Należy wyprać wszystkie ubrania i pościel w temperaturze 60 stopni Celsjusza, następnie nie używać ich przez następne 2 tygodnie. Rzeczy, których nie można wyprać w temperaturze 60 stopni należy wymrozić w co najmniej -20 stopniach Celsjusza. 

Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie świerzbem zadzwoń do nas, aby umówić się na wizytę u lekarza.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.