Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł

13 września 2020 Bez kategorii 0

Zapalenie dziąseł to często występująca dolegliwość w jamie ustnej. Pojawia się wtedy, gdy płytka nazębna nadmiernie gromadzi się na zębach. Płytka nazębna wytwarza toksyny, które powodują powstanie stanu zapalnego. Nieleczone zapalenie dziąseł może przerodzić się w zapalenie przyzębia, które może doprowadzić do utraty zębów. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia zapalenia dziąseł.

Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?

Najpopularniejszą przyczyną zapalenia dziąseł jest gromadzenie się płytki nazębnej. Jeśli nieregularnie myjemy zęby i nie stosujemy płynów do płukania, wtedy gromadzi się duża ilość płytki nazębnej. Tworzy się wtedy idealne środowisko do rozwoju bakterii i infekcji dziąseł. Zapalenie dziąseł może być spowodowane również urazami mechanicznymi, niedoborem witamin, paleniem papierosów, piciem alkoholu. Infekcje dziąseł u kobiet w ciąży mogą powodować zmiany hormonalne.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł?

Początkowo infekcja dziąseł objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem oraz wrażliwością na dotyk. Następnie dochodzi do krwawienia z dziąseł. Zazwyczaj dopiero wtedy zauważamy tę infekcję. Może również odsunąć się brzeg dziąsła od korony zęba, wtedy zęby sprawiają wrażenie większych niż zwykle. Gdy zauważysz objawy zapalenia dziąseł koniecznie udaj się do lekarza, gdyż nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia przyzębia, które może spowodować utratę zębów.

Jakie są sposoby leczenie zapalenia dziąseł?

Leczenie zapalenia dziąseł polega na usunięciu nadmiaru płytki nazębnej. Można to zrobić domowymi sposobami poprzez dokładniejsze mycie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej. Warto jednak udać się do stomatologa, aby profesjonalnie oczyścił zęby i ocenił ich stan. W razie ostrego zapalenia dziąseł stomatolog przepisze antybiotyk. Jeśli decydujesz się na leczenie zapalenia dziąseł domowymi sposobami, warto zastosować płukanki z szałwii, natrzeć dziąsła aloesem lub wypłukać jamę ustną wodą z dodatkiem wody utlenionej.   

Jeśli jesteś kobietą w ciąży i masz zapalenie dziąseł koniecznie udaj się do stomatologa, gdyż bakterie powodujące choroby dziąseł mogą zaatakować organizm dziecka.

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.