Tasiemiec uzbrojony

Tasiemiec uzbrojony

7 marca 2021 Bez kategorii 0

Tasiemiec uzbrojony to pasożyt, który przebywa w organizmie ludzi i zwierząt. Nazywa się go uzbrojonym, ponieważ posiada on haczyki, które pozwalają mu na swobodne przyczepienie się do jelita cienkiego. Tasiemiec rozwija się w organizmie świni, atakując jej krew. Dlatego też zwróć szczególną uwagę, gdy spożywasz mięso pochodzące ze świni, aby było ono odpowiednio dogotowane. Pasożyt ten może powodować choroby takie jak między innymi bąblowica i wągrzyca. Obecność tasiemca uzbrojonego w organizmie człowieka objawia się głównie wymiotami, biegunką, nudnościami i obniżeniem masy ciała. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania zakażeniu tasiemcem uzbrojonym.

Jakie są przyczyny tasiemca uzbrojonego?

Człowiek jest ostatecznym żywicielem dla tasiemca uzbrojonego, nieuzbrojonego, karłowatego i bruzdogłowca szerokiego. Oznacza to, że to właśnie w organizmie człowieka powstaje dorosła i rozmnażająca się płciowo forma tego pasożyta. Tasiemcem najłatwiej zarazić się poprzez spożywanie surowego mięsa wołowego lub wieprzowego. Drugim aspektem, który naraża człowieka na zarażenie się to nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej. Rzadkie mycie rąk, paznokci i ciała sprawia, że tasiemiec uzbrojony ma łatwiejszą możliwość przedostania się z rąk do układu pokarmowego.

Jakie są objawy zakażenia tasiemcem uzbrojonym?

Objawy zakażenia tasiemcem uzbrojonym łatwo pomylić z innymi chorobami układu pokarmowego. Obecność tasiemca uzbrojonego może wywołać tasiemczycę lub wągrzycę. Są to ciężkie choroby objawiające się silnymi bólami głowy, wymiotami, osłabieniem organizmu i zaparciami. Sama obecność tasiemca może być bezobjawowa lub może pojawić się charakterystyczny objaw w postaci szybkiej utraty wagi. Popularne wśród osób otyłych bywa zażywanie larwy tasiemca, właśnie dlatego, że tasiemiec zjada składniki z organizmu. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ tasiemiec uzbrojony zamiast tłuszczu i cukru woli składniki odżywcze potrzebne do rozwoju organizmu.

Jak wygląda leczenie tasiemca uzbrojonego?

Zanim rozpoczęte zostanie leczenie należy wykonać diagnostykę polegającą na badaniu kału. Gdy w jelitach zostanie wykryty tasiemiec lekarz przepisuje choremu leki przeciwpasożytnicze, które musi zażywać przez okres 100 dni. Jeśli tasiemiec przedostał się poza jelita konieczny jest zabieg chirurgiczny.  

Jak zapobiegać tasiemcom?

Aby zapobiec przedostaniu się tasiemca uzbrojonego do układu pokarmowego przede wszystkim zwróć uwagę na mięso, które spożywasz. Zadbaj, aby nie było ono surowe oraz zakupione z pewnego źródła. Ważne jest abyś nie spożywał owoców bez wcześniejszego ich umycia. Często myj ręce, szczególnie po wizycie w ubikacji i po zabawie ze zwierzętami. 

Jeśli podejrzewasz u siebie tasiemca skontaktuj się z nami i umów się na wizytę. Nasi specjaliści pomogą Ci zdiagnozować i pozbyć się tasiemca.

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.