Choroba Dwubiegunowa
Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się regularnym występowaniem wahań nastroju między przygnębieniem a nadmierną radością i ekscytacją. Skomplikowanie tej choroby polega na tym, że u każdego chorego wygląda ona trochę inaczej. Każdy chory właściwie ma inną postać choroby afektywnej dwubiegunowej. Schorzenie to jest przewlekłe i nawracające, zatem nie można go wyleczyć i pozbyć się na stałe ze swojego życia. Na tę chorobę choruje w Polsce około 800 000 ludzi. Pamiętaj, że jeśli wystąpiły u Ciebie objawy choroby afektywnej dwubiegunowej nie bagatelizuj tego tylko udaj się do lekarza. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej.
Jakie są przyczyny choroby afektywnej dwubiegunowej?
Choroba afektywna dwubiegunowa zazwyczaj występuje między 20-40 rokiem życia. Nie ma badań potwierdzających jasną przyczynę tej choroby. Niektóre badania wskazują na przyczyny genetyczne, jednak różnie z tym bywa. Jeśli masz kogoś w rodzinie chorującego na tę chorobę wcale nie jest powiedziane, że Ty na nią zachorujesz. Nadmiar stresu w młodych latach może być czynnikiem ryzyka zachorowania. Jeśli miałeś trudne dzieciństwo i chronicznie byłeś narażony na stres zwiększa to ryzyko zachorowania. Również picie alkoholu, palenie marihuany i zażywanie narkotyków silnie oddziałujących na mózg, może przyczynić się do zachorowania na chorobę afektywną dwubiegunową.
Jakie są objawy choroby afektywnej dwubiegunowej?
Choroba afektywna dwubiegunowa zawiera 2 kluczowe fazy, na których opiera się zachowanie chorego:
Faza Depresji
Charakteryzuje się ona apatią, odosobnieniem i ciągłym smutkiem odczuwanym przez chorego. Dodatkowo brak chęci do życia, poczucie winy, senność, obniżenie poczucia własnej wartości i utrata satysfakcji z czynności, które wcześniej sprawiały mu radość. Warto wiedzieć, że chory w tej fazie może przesypiać większość dnia, ponieważ nie chce nic robić.
Faza Manii
W tej fazie zachowanie chorego obraca się o 180 stopni. Odczuwa szczęście i euforię, staje się chaotyczny, ma nadmiar energii i ciężko zrozumieć o co mu chodzi. Działa impulsywnie i gwałtownie, może dodatkowo okazywać agresję wobec innych osób. W przeciwieństwie do fazy depresji chory jest bardzo pewny siebie i chce podporządkować innych pod swoje oczekiwania. Jest skłonny lekko wydawać pieniądze, zaciągać pożyczki i narażać siebie oraz innych na niebezpieczeństwo. Warto zaznaczyć, że w każdej z dwóch faz u chorego mogą pojawić się omamy i halucynacje.
Między tymi dwoma fazami pojawia się okres remisji, w którym chory nie będzie miał objawów choroby. Również warto zauważyć, że faza manii i depresji może mieszać się ze sobą i występować naprzemiennie.
Jak wygląda leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej?
Leczenie tej choroby polega na regularnym zażywaniu leków atypowych przepisanych przez lekarza psychiatrę. Przykładowe leki to Olanzapina, Kwetiapina czy Karbamazepina. Konieczne jest zażywanie leków przez cały czas, nawet gdy objawy ustępują. Oprócz leków przeciwdepresyjnych stosuje się u chorego psychoterapię. Ważne, aby chory edukował się na temat swojej choroby i był świadomy zagrożeń z nią związanych. Bardzo ważne jest, aby chory utrzymywał dobre relacje z rodziną i znajomymi oraz utrzymywał stały harmonogram snu i funkcjonowania.
Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę afektywną dwubiegunową zadzwoń do nas.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.