Glista ludzka

Glista ludzka

14 marca 2021 Bez kategorii 0

Glista ludzka to pasożyt, który może przedostać się do układu pokarmowego człowieka. Jest on dużo większy od np. owsika. Potrafi osiągać nawet 30 centymetrów długości i jest najpopularniejszym pasożytem atakującym człowieka. Najłatwiej zarazić się glistą ludzką poprzez jedzenie niemytych owoców i zaniedbywanie higieny osobistej. Glista ludzka wywołuje glistnicę, która objawia się min. biegunką, dusznościami, bólem brzucha i zmianami skórnymi. Nieleczona glistnica może wywołać niedrożność jelit lub zatkanie dróg żółciowych. Glistnica jest bardzo poważną chorobą, której warto zapobiegać poprzez odpowiednie dbanie o higienę. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania gliście ludzkiej. 

Jakie są przyczyny glisty ludzkiej ?

Glista ludzka przedostaje się do organizmu drogą pokarmową. Przyczyną może być zjedzenie nieumytych owoców lub warzyw oraz zbyt rzadkie mycie rąk. Podobnie jak w przypadku tasiemca na zakażenie narażone są dzieci, które nie wyrobiły sobie nawyków utrzymywania higieny osobistej. Podczas, gdy dzieci wkładają zabawki i inne przedmioty do buzi glista ludzka ma łatwą możliwość przedostania się do ich układu pokarmowego. 

Jakie są objawy glisty ludzkiej?

Glista ludzka wywołuje chorobę zwaną glistnicą, objawia się ona między innymi: swędzeniem skóry, kaszlem, zapaleniem spojówek i obrzękami. Może również występować nadpobudliwość, bezsenność, obniżony apetyt, spadek masy ciała i ból brzucha. Sama obecność glisty ludzkiej w organizmie może być bezobjawowa, dopóki nie wywoła ona glistnicy. Warto wiedzieć, że glista ludzka żyje w organizmie człowieka przez około rok, w tym czasie liczba glist może sięgnać nawet kilkuset. 

Jak wygląda leczenie glisty ludzkiej?

Zanim rozpocznie się leczenie glisty ludzkiej należy przeprowadzić diagnostykę polegającą na wykonaniu testów serologicznych. Gdy obecność glisty ludzkiej zostanie wykryta podjęte zostaje leczenie polegające na zażywaniu przez chorego leków przeciwpasożytniczych. Leczenie podobnie jak w przypadku tasiemca należy powtórzyć po 2 tygodniach, ponieważ jelita mogą zostać zaatakowane przez glisty przebywające w układzie krwionośnym i oddechowym. 

Jak zapobiegać przedostaniu się glisty do organizmu?

Zapobieganie przedostaniu się glisty ludzkiej do organizmu polega na dbaniu o higienę osobistą. Dokładnie myj ręce przed każdym posiłkiem, nie pij nieprzegotowanej wody i myj owoce i warzywa przed spożyciem. Unikaj dotykania brudnych przedmiotów i ziemi. Jeśli dotykałeś ziemi nie dotykaj rękami twarzy. 

Aby zostać naszym pacjentem wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.