Oparzenia – Pierwsza Pomoc

Oparzenia – Pierwsza Pomoc

24 listopada 2019 Bez kategorii 0

Uszkodzenie skóry rozpoczyna się gdy mamy do czynienia z temperaturą 42 stopni Celsjusza. Po 6 godzinach kontaktu z taką substancją naskórek ulega martwicy. Przy temperaturze 55 stopni Celsjusza wystarczą 3 minuty, aby doszło do oparzenia. Przy 70 stopniach Celsjusza wystarczy jedna sekunda. Temperatura powyżej 55 stopni Celsjusza powoduje trwałe uszkodzenie tkanek głębszych.

Podział oparzeń

  • Chemiczne – to takie, do których dochodzi w momencie kontaktu z substancją żrącą (kwasy, zasady, sole metale ciężkich).
  • Elektryczne – to takie, które powstają w wyniku przepływu prądu przez ciało.
  • Termiczne – to takie, które powstają w wyniku kontaktu z gorącym przedmiotem lub substancją (np. wodą, olejem, ogniem, żelazkiem).
  • Radiacyjne – to takie, które powstają w wyniku kontaktu z promieniowaniem radioaktywnym (np. promienie UV, słońce)

Stopnie Oparzeń

Oparzenia rozpatrujemy w czterostopniowej skali:

  • Oparzenie Stopnia Pierwszego

Występuje ono w momencie kontaktu z parą wodną lub gorącą (nie wrzącą) wodą. Goi się samoistnie, po kilku dniach złuszcza się naskórek i nie ma śladu po oparzeniu, gdyż nie zostają po nim blizny. Typowymi objawami dla parzenia pierwszego stopnia są: zaczerwienienie skóry, lekki obrzęk i pieczenie skóry. Zaraz po oparzeniu warto polać je zimną wodą przez około minutę, delikatnie osuszyć jałową gazą i nałożyć suchy opatrunek.

  • Oparzenia Stopnia Drugiego

Oparzenia drugiego stopnia dzielimy na powierzchowne i głębokie.
Z powierzchownym oparzeniem mamy do czynienia gdy pojawią się objawy takie jak zaczerwienienie, obrzęk, pęcherze wypełnione płynem surowiczym i silny ból. Gojenie tego typu oparzeń trwa około 2 tygodnie. Ten typ oparzeń pozostawia po sobie przebarwienia.

Z głębokim oparzeniem mamy do czynienia, gdy wystąpi powierzchowna martwica. Poznamy ją po białej skórze z czerwonymi punktami i bólu, który będzie mniejszy niż w przypadku powierzchownego oparzenia. Czas gojenia się tego typu oparzeń to około 3 tygodnie. W tym przypadku po oparzeniu pozostają blizny.

  • Oparzenia Stopnia Trzeciego

Przy oparzeniu trzeciego stopnia następuje zniszczenie całej warstwy skóry oraz tkanek głębszych. W ten sposób następuje martwica skóry. Po wyschnięciu martwej części skóry, powstają białoszare i żółte strupy. Wywołuje to ogromny ból, a oparzone miejsce przestaje być wrażliwe na dotyk. Następnie możemy zaobserwować oddzielenie części obumarłej i wytworzenie ziarniny oraz blizny. Przy oparzeniach tego typu koniecznie należy udać się do lekarza, gdyż często wymagają one przeszczepu skóry.

  • Oparzenia Stopnia Czwartego

Przy tym oparzeniu następuje zwęglenie tkanek, mięsni, kości i ścięgien. Są zazwyczaj skutkiem długotrwałego działania ognia lub oparzenia elektrycznego.

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia:

  • Schłodź miejsce oparzenia przez około 30 minut, polewając miejsce oparzenia letnią wodą
  • Jeśli masz do czynienia z oparzeniem ręki, koniecznie zdejmij biżuterię z palców
  • Nie stosuj żadnych maści
  • Przyjmuj dużą ilość płynów
  • Sprawdź czy masz aktualne badania przeciw tężcowi

Jeśli chcesz umówić się na wizytę zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 80.
Aby zostać naszym pacjentem pobierz Deklarację Wyboru Lekarza, wypełnij ją, a następnie przynieś ją do nas.