Kolka u dziecka

Kolka u dziecka

17 listopada 2019 Bez kategorii 0

Kolka to skurcz jelit, który sprawia ból. Jest to zaburzenie, które ustępuje samoistnie. Niestety dla dziecka jest to przykre doświadczenie. Kolka występuje od trzeciego tygodnia do szóstego miesiąca życia dziecka. Czas trwania kolki waha się od kilku minut do kilku godzin.

Przyczyny kolki u dziecka:

Lekarze nie wyjaśnili jeszcze jednoznacznej przyczyny powstawania kolki. Domniemać można, że kolkę może powodować nadmiar połykanego powietrza, co wpływa na gromadzenie się gazów, które rozciągają tkanki jelit. Przyczyną może być również nadmiar bodźców, które dziecko odbiera w ciągu dnia, co powoduje skurcz i ból. Najważniejsze jest by w momencie pojawienia się kolki zachować opanowanie i spokój, ponieważ zdenerwowanie rodzica może sprawić, że dziecko się zestresuje i będzie płakać jeszcze głośniej. Dlatego gdy nastąpi kolka, przytul dziecko.

Jak zapobiegać kolce u dziecka?

    • Przed karmieniem połóż dziecko na brzuszku aby odeszły gazy
    • Zrelaksuj się przed karmieniem piersią
    • Nie przerywaj karmienia, ponieważ dziecko zacznie płakać i połknie dużo powietrza
    • Jeśli karmisz dziecko butelką, kup butelkę antykolkową

Objawy kolki u dziecka:

Kolkę możemy rozpoznać poprzez to, że dziecko bardzo głośno płacze i trudno go uspokoić. Występuje zazwyczaj w godzinach wieczornych. Podczas skurczu jelit dziecko podkurcza nóżki, napina brzuszek i napręża całe ciało a jego buzia dziecka robi się czerwona.

Kilka sposobów na kolkę u dziecka:

Na początek warto abyś ograniczył ilość bodźców,  jakie docierają do dziecka. Nadmierny hałas i światło docierające od dziecka będzie je rozdrażniać co spowoduje jeszcze większy płacz. Zastanów się również czy przyczyną kolki nie jest złe odżywianie. Spróbuj delikatnie masować brzuszek dziecka okrężnymi ruchami zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Możesz również położyć dziecko na brzuszku i masować kolistymi ruchami jego plecki. Warto położyć dziecko na sobie tak by brzuszek dziecka stykał się z Twoim. Powinno to ułatwić dziecku pozbycie się gazów. Bardzo ważnym jest, aby matka karmiąca piersią wyeliminowała z diety mleko, jajka i orzechy. Te produkty mogą powodować wzdęcia brzuszka. Powinieneś również podać dziecku preparat łagodzący kolkę np. Espumisan

Jeśli masz jakieś wątpliwości lub chcesz umówić się na wizytę zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 80.
Aby zostać naszym pacjentem pobierz Deklarację Wyboru Lekarza, wypełnij ją, a następnie przynieś ją do nas.