Potówka u dziecka

Potówka u dziecka

1 grudnia 2019 Bez kategorii 0

Potówki to czerwone zmiany skórne pojawiające się w wyniku nadmiernego przegrzania. Mają one postać małych różowych krostek lub pęcherzyków. Pojawiają się one zazwyczaj na karku, szyi, pod pachami, na twarzy, na rękach, na nogach lub w miejscach intymnych. Mogą swędzieć, ale najczęściej powodują uczucie kłucia lub pieczenia.

Przyczyny powstawania potówki

  • Noszenie przez dziecko przylegających ubrań ze sztucznych tkanin
  • Przegrzewanie dziecka
  • Ocieranie skóry o skórę (np. w pachwinie), lub skóry o pieluszkę
  • Przebywanie dziecka w wysokiej temperaturze

Jak uniknąć potówki u dziecka?

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest przegrzewanie dziecka. Ubierają dziecko nieadekwatnie do temperatury, przez co dziecko nadmiernie się poci. Gdy wychodzisz na zewnątrz dziecko powinno mieć na sobie o jedną warstwę ubrań więcej niż Ty. Jednak w domu wystarczy, że będzie ubrane tak samo jak osoba dorosła. Zadbaj o to aby Twoje dziecko nosiło bawełniane i przewiewne ubrania. Zwróć również uwagę aby spało w lekkiej bawełnianej pościeli. Aby sprawdzić temperaturę dziecka przyłóż dłoń do karku. Jeśli jest ciepły, oznacza to że wszystko jest w porządku, nawet jeśli dziecko ma zimne rączki i nóżki. Dopiero gdy kark jest zimny oznacza to, że dziecko trzeba cieplej ubrać. Powinieneś również dbać o regularną kąpiel dziecka zarówno w zimie jak i w lecie. Pamiętaj, że temperatura w pokoju dziecka nie powinna przekraczać 20 stopni.   

Co zrobić gdy dziecko ma potówkę?

Na początku zastanów się jaka może być przyczyna potówki. Jeśli przyczyną jest noszenie zbyt dopasowanej odzieży ze sztucznych tkanin, powinieneś zadbać aby zakładać dziecku przewiewną odzież. Aby ochłodzić ciało dziecka wykąp je w chłodnej wodzie. Nie stosuj przy tym żadnych kremów ani olejków do kąpieli. Następnie dokładnie osusz skórę nie trąc jej, lecz delikatnie dotykając ręcznikiem.  Po kąpieli i dokładnym osuszeniu przypudruj skórę zasypką dla niemowląt np. Alantan.

Nie każda grudkowa wysypka to potówka. Łatwo pomylić potówkę z trądzikiem niemowlęcym lub z powierzchownym zapaleniem mieszków włosowych. Trądzik występuje gdy nastąpi pobudzenie gruczołów łojowych dziecka przez hormony matki. Natomiast powierzchowne zapalenie mieszków włoskowych ma związek z niedokładnym myciem dziecka, lub terapią kortykosteroidową.

Jeżeli potówka nie ustąpi po około 2 dniach skontaktuj się z nami dzwoniąc pod numer 14 688 88 80.
Aby zostać naszym pacjentem pobierz Deklarację Wyboru Lekarza, wypełnij ją, a następnie przynieś ją do nas.