Alkoholizm

Alkoholizm

30 stycznia 2022 Bez kategorii 0

Alkoholizm czyli uzależnienie od spożywania alkoholu zwykle rozwija się w długim okresie i rzadko bywa zauważone przez chorego. Wynika to z tego, że trudno choremu ustalić czy pije z upodobania, czy przymusu. Diagnostyka i leczenie alkoholizmu są utrudnione, ponieważ jest to problem wstydliwy. Alkoholik często woli tłumaczyć sobie, że pije bo lubi, lub dlatego, że jest wolny zamiast podjąć leczenie. Warto zwrócić uwagę na to, że według badań Eurostat prawie 5 milionów polaków spożywa alkohol do 4 razy w tygodniu, a około milion pije częściej niż 4 razy w tygodniu. Alkoholizm może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, marskości wątroby, chorób trzustki, czy uszkodzenia mięśnia sercowego. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczania i zapobiegania alkoholizmowi.

Kto najczęściej jest alkoholikiem?

Wydawać się może, że uzależnienie od alkoholu dotyka głównie najniższych warstw społecznych. Jest to mit, ponieważ często dotyczy on ludzi z wyższych warstw społecznych, o których nawet byśmy nie pomyśleli, że mogą mieć problem z alkoholem. Mowa o artystach, lekarzach, inżynierach, prawnikach, czy urzędnikach. Często można spotkać się z przekonaniem, że problem z alkoholem ma osoba, która codziennie pije denaturat, jest degeneratem bez pracy i jest sprawcą przemocy domowej. Pamiętajmy, że problemy z alkoholem mogą dotknąć każdego i należy takiej osobie pomóc. 

Jakie są przyczyny alkoholizmu?

Alkoholizm może mieć podłoże psychologiczne, społeczne i biologiczne. Stopień subiektywnej atrakcyjności alkoholu dla danego człowieka może odzwierciedlać jego problemy emocjonalne, ponieważ szuka on w nim ucieczki od swoich problemów. Część społeczeństwa ma większą tendencję do popadnięcia w ten nałóg, ponieważ ich najbliżsi mają problem z nadużywaniem alkoholu. Popadnięcie w uzależnienie od picia alkoholu jest procesem długotrwałym. W tym czasie organizm przyzwyczaja się do określonych dawek alkoholu i oczekuje większych. Pijąc regularnie popadniesz w alkoholizm, o czym przekonasz, się dopiero przy próbie jego odstawienia. 

Jakie są objawy alkoholizmu?

Alkoholizm daje wiele objawów takich, jak silna chęć spożywania alkoholu, trudności w zakończeniu picia, większa tolerancja na alkohol i ustawianie całego planu dnia pod picie. Prowadzi to do otępienia alkoholowego, podczas którego po wielu latach picia dochodzi do upośledzenia zdolności intelektualnych i zaburzeń pamięci. Inne objawy zauważymy w swoim wyglądzie. Alkohol odwadnia organizm, przez co w długim terminie skóra staje się wyblakła, opuchnięta i pomarszczona. Nadużywanie alkoholu prowadzi również do utraty wagi, ponieważ spowalnia się synteza białka, co powoduje spadek tkanki mięśniowej.   

Dlaczego alkoholik wraca do picia?

Powrót alkoholika do nadużywania alkoholu może wynikać z wielu kwestii. Może być to problem wynikający z charakteru. Jeśli ktoś ceni sobie wolność i zacznie odczuwać niemożność spożywania alkoholu jako zniewolenie istnieje spore ryzyko że wróci do nałogu. Drugi aspekt może wynikać z braku motywacji, gdy alkoholik chce się leczyć dla kogoś a nie z troski o siebie i swoje zdrowie. W momencie, gdy osoba chora podejmie leczenie, ponieważ jest świadoma, że ma problem i nie wstydzi się tego wtedy ryzyko nawrotu maleje. Następną kwestią jest wiara w kontrolowanie picia, a z racji, że osoba przeszła leczenie to już nie jest chora, czyli może pić dalej łudząc się, że potrafi kontrolować swój popęd do alkoholu. Do tego dochodzą kwestie, takie jak praca, rodzina i hobby. Gdy chory nic nie robi w ciągu dnia istnieje ryzyko, że ponownie sięgnie po alkohol.  

Symptomy, które powinny cię zaniepokoić:

  • Systematyczne spożywanie alkoholu 
  • Zaniedbywanie codziennych zadań z powodu alkoholu
  • Picie alkoholu, aby odreagować jakąś sytuację w życiu
  • Poszukiwanie okazji do picia alkoholu
  • Odczuwanie potrzeby napicia się alkoholu
  • Brak kontroli nad ilością spożywanego alkoholu
  • Duża tolerancja na alkohol 

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu to bardzo trudny i długi proces. Polega ono na psychoterapii i farmakoterapii. Przez lata w Polsce stosowało się disulfiram w formie doustnej lub jako wszywkę. Ma on za zadanie gromadzić w organizmie aldehyd octowy powodując reakcję alergiczną w organizmie, co ma za zadanie zniechęcić chorego do picia. Nie jest to popularna metoda, ponieważ większość wybiera pomoc psychoterapeuty. Można stosować również środki mające za zadanie zneutralizowanie euforii po wypiciu alkoholu i środki osłabiające przymus picia. Podczas terapii stosuje się również detoks alkoholowy, który ma za zadanie odtrucie organizmu, podczas którego występują objawy odstawienia alkoholu, które łagodzi się podając elektrolity i środki uspokajające. 

Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu?

Nie istnieje bezpieczna dawka spożytego alkoholu, która na pewno nie będzie niosła jakiegokolwiek ryzyka dla zdrowia. Jeśli spożywasz małe ilości alkoholu w nieregularnych odstępach to ryzyko wystąpienia negatywnych skutków jest niewielkie. Nie oznacza to jednak, że to ryzyko nie występuje. Alkohol przyczynia się do powstania wielu groźnych chorób, dlatego warto zachować wstrzemięźliwość alkoholową i sięgać po niego bardzo rzadko. 

Jak nadużywanie alkoholu wpływa na zdrowie człowieka?

Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach uszkadza serce, mózg i wątrobę. Nie chodzi nawet o to, czy pijemy piwo, wino lub wódkę. Za negatywny wpływ na zdrowie odpowiada alkohol etylowy, którego spożycie znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór gardła, trzustki i jelita grubego. Prowadzi również do zachorowania na marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki i chorób neurodegeneracyjnych. 

Alkoholowy Zespół Płodowy (Zespół FAS)

FAS (Fetal Alcohol Syndrome) dotyczy zaburzeń płodu u ciężarnych spowodowanych spożywaniem alkoholu w trakcie ciąży. Warto wiedzieć, że nie istnieje coś takiego, jak bezpieczna dawka alkoholu w okresie ciąży. Nie wolno pić alkoholu w ciąży, ponieważ niesie to za sobą katastrofalne konsekwencje zdrowotne dla płodu. W Polsce co roku wykrywane jest około 900 chorujących na Alkoholowy Zespół Płodowy, które objawia się między innymi: wadami serca, deformacją stawów, chorobą nerek, deformacjami twarzy, spowolnieniem wzrostu dziecka w trakcie ciąży i małym rozmiarem głowy oraz mózgu. 

Jak zapobiegać alkoholizmowi?

Aby zapobiec alkoholizmowi nie otaczaj się ludźmi, którzy mają w zwyczaju regularnie spożywać alkohol. Znajdź zdrowy sposób radzenia sobie ze stresem, aby nie odczuwać konieczności sięgania po alkohol w kryzysowych sytuacjach. Edukuj się na temat skutków, jakie przynosi nadużywanie alkoholu. Pomoże Ci to świadomie podejmować decyzje dotyczące jego spożywania. Zajmuj się rzeczami, które cię interesują, często poczucie nudy sprawia że człowiek sięga po alkohol.