Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego

23 stycznia 2022 Bez kategorii 0

Zapalenie ucha środkowego to choroba występująca głównie u dzieci. Pojawia się u ponad połowy dzieci do 3 roku życia. Najczęstszą przyczyną jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Objawia się ono bólem ucha o różnym stopniu nasilenia. Może być to pobolewanie lub bardzo silny ból, który jest prawie nie do wytrzymania. Zapalenie ucha środkowego często towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Zakażenie zazwyczaj przechodzi z nosa do jamy bębenkowej. Nie wolno bagatelizować tej choroby, ponieważ ma groźne powikłania takie, jak: upośledzenie słuchu, zapalenie wyrostka sutkowego, lub przejścia w stan przewlekły. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, rodzaje, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania zapaleniu ucha środkowego. 

Jakie są rodzaje zapalenia ucha środkowego?

Ostre – obejmuje ono jamę bębenkową. Często występuje podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Towarzyszy mu silny ból ucha, szumy uszne, gorączka i złe samopoczucie.

Przewlekłe – Jest to powikłanie zapalenia ucha środkowego, objawia się ropnymi wyciekami z ucha i pogorszeniem słuchu. 

Wysiękowe – Objawia się niedosłuchem, bólem ucha, uczuciem przelewania wody lub szumu, zatkanym uchem i uczuciem podwójnego słyszenia. 

Jakie są przyczyny zapalenia ucha środkowego?

Przyczyną zapalenia ucha środkowego u dzieci najczęściej jest budowa ucha. Trąbka słuchowa łącząca jamę bębenkową z gardłem jest krótka, szeroka i otwarta, przez co łatwo mogą przedostać się do niej bakterie i wirusy. Najczęściej są to dokładnie te same wirusy, które odpowiadają za zapalenie gardła czy krtani. Poza przyczynami wynikającymi z budowy ucha przyczyną mogą być: przewlekłe zapalenia zatok, częsty kontakt z dymem papierosowym, nieprawidłowo wykształcone podniebienie lub przerośnięte migdałki. 

Jakie są objawy zapalenia ucha środkowego?

Zapalenie ucha środkowego w zależności od konkretnego rodzaju może dawać różne symptomy. Najczęściej pojawiają się szumy uszne, problemy ze słuchem, ból ucha o różnym stopniu nasilenia, objawy grypopodobne i obrzęk ucha. W przypadku niemowląt łatwo zauważalnym objawem jest utrata apetytu. Dziecko nie chce pić mleka z butelki, ponieważ zasysanie go sprawia, że ból ucha narasta. 

Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?

Zapalenie ucha środkowego zwykle leczone jest przez laryngologa. Jeśli choroba ma łagodny przebieg i występują objawy grypopodobne podaje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli przez następne 2 dni nie widać poprawy, wtedy podejmuje się antybiotykoterapię. Może okazać się konieczne nacięcie błony bębenkowej, pozwalające na odpływ wydzieliny, która znajduje się w jamie bębenkowej. W przypadku niemowląt do 6 miesiąca życia i dzieci do 2 roku życia w przypadku wystąpienia gorączki i wysięku z ucha należy podać antybiotyk. 

Jakie przydatne preparaty na zapalenie ucha można kupić w aptece bez recepty?

  • Krople przeciwzapalne dla dorosłych dzieci powyżej 1 roku życia np. Ucholek Forte
  • Krople z pantenolem i gliceryną dla dzieci powyżej 1 roku życia i dorosłych np. Dolgit Med
  • Spray z olejkami eterycznymi wspomagające leczenie zapalenia ucha dla dzieci powyżej 3 roku życia i dorosłych np. Fonix Ból Uszu
  • Krople przeciwbólowe i przeciwzapalne tylko dla dorosłych np. Otinum 
  • Leki przeciwbólowe takie, jak Ibuprom, Efferalgan, Solpadeine, Metafen, które są przydatne w łagodzeniu bólu

Jak zapobiegać zapaleniu ucha środkowego?

Ważne jest dbanie o higienę uszu, dlatego regularnie czyść i nie dłub w uszach. Unikaj częstego zalewania uszu wodą, ponieważ wilgotne środowisko jest idealne do rozwoju grzybicy. Ubieraj się adekwatnie do warunków panujących na zewnątrz. Nie uchroni cię to bezpośrednio przed zapaleniem ucha, natomiast przez to, że nie dopuścisz do wyziębienia lub przegrzania organizmu zmniejszasz szansę na wystąpienie infekcji górnych dróg oddechowych, przy których często dochodzi do zapalenia ucha środkowego. Rozważ zaszczepienie się przeciw pneumokokom i Haemophilus Influenzae, które odpowiadają za większość zapaleń ucha środkowego. Jeśli zachorujesz na infekcje górnych dróg oddechowych, pamiętaj o jej całkowitym wyleczeniu. Niedoleczone choroby górnych dróg oddechowych mogą prowadzić do zapalenia ucha.

Jeśli chcesz umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zadzwoń do nas.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.