Zawał serca

Zawał serca

21 marca 2021 Bez kategorii 0

Zawał serca spowodowany jest nagłym ograniczeniem przepływu krwi do mięśnia sercowego przez tętnice wieńcowe. Przyczyną zawału najczęściej jest miażdżyca, czyli przewlekła choroba tętnic, polegająca na ich twardnieniu, co uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi. Objawy czasami bywają niejednoznaczne, a warto wiedzieć, że w Polsce na zawał serca cierpi rocznie około 100 000 osób. Czynnikami ryzyka wystąpienia zawału serca są między innymi: cukrzyca, otyłość, palenie papierosów, stres i siedzący tryb życia. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania zawałowi serca. 

Jakie są przyczyny zawału serca?

Zawał serca powodują zwężające się naczynia spowodowane przez gromadzenie się złego cholesterolu w ściankach naczyń. Tworzą one złogi a w ostatniej fazie zakrzep.Proces ten następuje powoli, a sam zawał serca występuje w momencie uszkodzenia blaszki miażdżycowej i skurczu tętnicy. Wtedy naczynia zamykają się wskutek czego pojawia się niedokrwienie i obumarcie mięśnia sercowego. Czynnikami zwiększającymi wystąpienie zawału serca są: cukrzyca,stres, siedzący tryb życia, otyłość i złe odżywianie się.

Jakie są objawy zawału serca?  

Zawał serca objawia się w sposób zróżnicowany. Wszystko zależy od stopnia zamknięcia tętnicy wieńcowej oraz tego czy zostanie zamknięta tętnica mała czy duża. Jeśli dojdzie do zamknięcia małej tętnicy, możesz to przejść nawet bezobjawowo. Natomiast, gdy zostanie zamknięta duża tętnica możesz nawet umrzeć. Głównym objawem zawału serca jest silny ból w klatce piersiowej, który może być stały, kłujący, piekący lub promieniujący na inne części ciała. Mogą również wystąpić duszności, stan podgorączkowy, omdlenia i nudności.

Jak wygląda leczenie zawału serca? 

Jeśli podejrzewasz zawał serca koniecznie zadzwoń po pogotowie. Lekarz pogotowia poda Ci leki i tlen, a następnie zabierze Cię do szpitala. W szpitalu dostaniesz leki przeciwpłytkowe, inhibitory konwertazy, beta blokery i statyny. Leki te musisz zażywać również po opuszczeniu szpitala, pozwolą one zmniejszyć ryzyko wystąpienia następnego zawału serca. Warto wiedzieć, że po wyjściu ze szpitala należy przejść rehabilitację przez okres około 3 miesięcy w konsultacji z lekarzem kardiologiem.

Jak zapobiegać zawałowi serca?

Aby zapobiec zawałowi serca przede wszystkim skup się na tym, aby odpowiednio się odżywiać, być aktywnym fizycznie, dbać o odpowiednią masę ciała (żeby to sprawdzić skorzystać z Kalkulatora BMI). Nie pal papierosów i monitoruj ciśnienie tętnicze. Jeśli masz więcej niż 40 lat koniecznie dbaj o to, aby regularnie badać się, ponieważ po 40 roku życia ryzyko zawału serca znacząco zwiększa się.Jeżeli niepokoją Cię jakiekolwiek objawy ze strony serca zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonaj badanie EKG,które jest bezpłatne i bezbolesne.  

Jeśli potrzebujesz konsultacji kardiologicznej zadzwoń do nas.

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.