Kaszak

Kaszak

16 stycznia 2022 Bez kategorii 0

Kaszak to zmiana skórna występująca w okolicach twarzy, szyi i miejsc intymnych. Jest to torbiel wypełniona łojem, cholesterolem, kreatyną i zrogowaciałym naskórkiem. Jest on spowodowany przez zatkanie się kanalika wyprowadzającego gruczoł łojowy. Sebum nie ma gdzie się wydostać, więc tworzy materię, która wypełnia torbiel. Przyczyną pojawienia się kaszaków często jest genetyka, zakażenie wirusem HPV, czy wady rozwojowe. Kaszaki zwykle nie znikają same i muszą zostać usunięte. Kaszak może być twardy lub miękki i przesuwać się pod naciskiem palca. Najczęściej zmiana ta pojawia się mężczyzn między 30 a 40 rokiem życia. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania kaszakom. 

Jakie są przyczyny kaszaków?

Kaszaki pojawiają się w momencie braku dostępu krwi i tlenu do cebulki mieszka włosowego. Często do tego zjawiska dochodzi po zastosowaniu kosmetyków, takich jak pudry, podkłady i kremy. Kaszak może być również spowodowany nieumiejętnym korzystaniem ze słońca lub zakażeniem wirusem HPV. Warto wiedzieć, że okres dojrzewania sprzyja powstawaniu zmian skórnych, ponieważ wtedy gruczoły łojowe produkują dużą ilość łoju. Zaniedbanie higieny osobistej również może być przyczyną kaszaków, ponieważ nieodpowiednia pielęgnacja skóry, doprowadza do zapychania się kanałów wyprowadzających gruczoły łojowe. Osoby z chorobami genetycznymi, takimi jak np. choroba Gardnera są w grupie ryzyka występowania kaszaków. 

Jak objawiają się kaszaki?

Kaszak nie daje o sobie znać oprócz aspektów wizualnych. Oznacza to, że możesz mieć kaszaki i zorientować się o nich z dużym opóźnieniem. Dopóki nie dojdzie do jego nadkażenia ma on taki sam kolor, jak skóra a na jego szczycie można zobaczyć czarną kropkę, która świadczy o niedrożności kanału włosowego. W dotyku jest on twardy lub miękki, a podczas dotykania przesuwa się. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego wtedy pojawia się zaczerwienienie wokół znamienia. Wtedy też kaszak zaczyna boleć. Częste drażnienie kaszaka np. podczas ubierania się lub zahaczanie o niego z czasem powoduje pojawienie się bólu. Kaszaki łatwo pomylić z tłuszczakami, prosakami lub nerwiakowłókniakami. 

Jakie są rodzaje kaszaków? 

Kaszak prawdziwy
Kaszaki prawdziwe mają podłoże genetyczne i występują głównie u osób ze wspomnianą wyżej chorobą Gardnera. 

Kaszaki rzekome
Ten rodzaj kaszaków wynika najczęściej z nieodpowiedniej higieny osobistej i występuje wskutek zatkania się gruczołu łojowego. 

Jak wygląda leczenie kaszaków?

Kaszaki mogą zniknąć same, jednak zwykle tak się nie dzieje. Mogą również pęknąć ze względu na zbyt dużą ilość sebum pod skórą. Część ludzi decyduje się samodzielnie przebić i wycisnąć kaszaka w warunkach domowych. Nie jest to jednak zalecana opcja, ponieważ może wdać się zakażenie. Kaszaki może usunąć chirurg poprzez wykonanie zabiegu, można je również wymrażać. Można również usuwać kaszaki leserowo, zaletą tej metody jest jej bezinwazyjność, wadą jest cena takiego zabiegu. 

Jak zapobiegać kaszakom?

Nie ma skutecznej metody zapobiegania kaszakom. Przydatne może okazać się dbanie o higienę skóry. Częste przeprowadzanie peelingu, który ma za zadanie złuszczyć zrogowaciały naskórek może pomóc w zapobieganiu blokowania się ujścia gruczołów łojowych. Istnieją również maści na kaszaki, które znajdziesz w aptece. Mają one za zadanie zmniejszyć produkcję sebum i oczyścić kanały gruczołów łojowych. 

Jeśli chcesz usunąć kaszaka w sposób bezinwazyjny zadzwoń do nas. Nasz specjalista dermatolog pomoże Ci pozbyć się go poprzez wymrożenie. 

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.