Sepsa

Sepsa

20 września 2020 Bez kategorii 0

Sepsa to patologiczna reakcja układu immunologicznego na zakażenie drobnoustrojami. Organizm atakuje własne komórki. Od wystąpienia pierwszych objawów do śmierci może minąć mniej niż 24 godziny. Objawy sepsy nie są charakterystyczne, są one bardzo podobne do przeziębienia lub grypy. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania sepsie.

Jakie są przyczyny sepsy?  

Sepsa jest spowodowana zaatakowaniem organizmu przez bakterie  (gronkowce lub paciorkowce). Największe ryzyko zakażenia jest wśród osób z obniżoną odpornością, osób starszych, dzieci, których układ immunologiczny jeszcze nie ukształtował się oraz chorych na inne choroby. Główną przyczyną sepsy jest niedostateczne dbanie o higienę osobistą. Sepsa nie jest zaraźliwa, nie zarazimy się nią od osoby, która ma sepsę.

Jakie są objawy sepsy?

Sepsa objawia się w różny sposób, w zależności od czynnika, który ją wywołał. Objawy pojawiają się nagle i stan chorego szybko się pogarsza. Częstymi objawami sepsy są między innymi gorączka (powyżej 38 stopni celsjusza) lub obniżenie się temperatury ciała poniżej 36.6 stopnia. Występuje również przyspieszony rytm serca powyżej 90 uderzeń na minutę, wzrost stężenia glukozy we krwi i przyspieszony oddech. W rozwiniętej fazie sepsy występuje również wysypka wybroczynowa. Sepsa jest na 10 miejscu jako przyczyna zgonów, zatem jest to poważna choroba i nie należy jej lekceważyć. 

Jak wygląda leczenie sepsy?

Leczenie sepsy polega na antybiotykoterapii oraz leczeniu objawowym. Stosuje się antybiotyki o jak najszerszym spektrum działania. Po ustaleniu wrażliwości bakterii na leki, leczenie zostaje nakierowane na konkretny patogen. Leczenie objawowe polega na podawaniu płynów, leków przeciwwstrząsowych, stosowaniu dojelitowego odżywiania, przetaczaniu krwi oraz zapobieganiu zakrzepom i owrzodzeniom. 

Jak zapobiegać sepsie?

Są dostępne szczepienia przeciw trzem patogenom, które mogą przerodzić się w sepsę (meningokoki, pneumokoki, Hib). Warto je wykonać, gdyż wtedy zmniejszamy prawdopodobieństwo zachorowania na sepsę. Unikaj dzielenia się kanapkami z innymi oraz picia wody z tej samej butelki lub szklanki. Dbaj o higienę jamy ustnej, regularnie chodź na wizyty kontrolne do stomatologa. 

Aby zostać naszym pacjentem wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.