Zakrzepica
Zakrzepica nazywana również zakrzepowym zapaleniem żył to choroba objawiająca się utrudnionym przepływem krwi przez żyły i tworzeniem się zakrzepów. Powstałe zakrzepy utrudniają przepływ krwi do serca. Objawia się skurczami mięśni oraz obrzękami. Dolegliwość ta może wystąpić w każdym wieku, jednak najbardziej narażone są na nią osoby po 40 roku życia. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania zakrzepicy.
Jakie są przyczyny zakrzepicy?
Zakrzepica powstaje w momencie pojawienia się stanu zapalnego i przylepienia się płytek krwi do śródbłonka. Zmniejsza się wtedy średnica żył i utrudnia się przepływ krwi. Gdy organizm wchłonie skrzep uszkadzają się ściany żył i powstają nowe skrzepy. Jeśli organizm nie wchłonie skrzepu, będzie on rósł aż przytka całą żyłę i uniemożliwi przepływ krwi. W grupie ryzyka pojawienia się zakrzepicy są osoby mające żylaki, stosujące antykoncepcję hormonalną, prowadzące siedzący tryb życia oraz osoby które chorują na białaczkę lub astmę.
Jakie są objawy zakrzepicy?
Na początku zakrzepica może objawiać się skurczami mięśni, intensywnym bólem nóg, który zamiast ustąpić nasila się przy chodzeniu. Po jakimś czasie pojawia się obrzęk w okolicy kostki lub uda. Wraz z obrzękiem powstaje zaczerwienienie, a skóra w tym miejscu staje się cieplejsza. Gdy mamy do czynienia z zakrzepicą miednicy, wtedy dużo trudniej ją rozpoznać niż zakrzepicę żył w nogach, ponieważ nie daje jasnych objawów.
Jak leczyć zakrzepicę?
Leczenie zakrzepicy polega na podawaniu leków przeciwzakrzepowych oraz rozrzedzających krew, aby zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepów. Choroba w większości przypadków jest uleczalna. Nawraca tylko, gdy chory ma wrodzone zaburzenia krzepnięcia krwi. Nawracającą zakrzepicę leczy się zabiegami chirurgicznymi. Zabieg polega na wszczepieniu stalowego filtra, który powstrzymuje przepłynięcie skrzepu wraz z krwią.
Jak zapobiegać zakrzepicy?
Aby zapobiec zakrzepicy żył warto zadbać o odpowiednią masę ciała. Utrzymuj wskaźnik BMI na poziomie między 18,5 a 25. Aby dowiedzieć się czy Twoja masa ciała jest prawidłowa skorzystaj z kalkulatora BMI. Warto abyś zadbał o regularną aktywność fizyczną. Ruch pozwala pobudzić krążenie krwi. Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej rób regularne przerwy, aby wstać i poruszać się. Unikaj długiego siedzenia w jednej pozycji. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu.
Jeśli podejrzewasz, że możesz chorować na zakrzepicę skontaktuj się z lekarzem POZ.
Aby zostać naszym pacjentem wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.