Wścieklizna
Wścieklizna to choroba, której nosicielami są najczęściej zwierzęta. Jest ona bardzo groźna, ponieważ nie ma na nią lekarstwa. Wywołuje ją wirus z grupy Rhabdoviridae, który przenosi się do organizmu człowieka po ugryzieniu lub kontakcie z wydzielinami zakażonego zwierzęcia. Mogą cię nią zarazić zarówno dzikie zwierzęta, jak i zwierzęta gospodarstwa domowego. Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe, jednak czasami ich właściciele zapominają o szczepieniu lub je lekceważą. To powoduje, że nie możesz mieć pewności, że nie zachorujesz na wściekliznę po kontakcie z jakimkolwiek zwierzęciem. Warto wiedzieć, że wirusem mogą zarażać również zwierzęta, u których jeszcze nie widać objawów. Wścieklizna objawia się bezsennością, bólami głowy, omamami, wodowstrętem, zaburzeniami świadomości i kończy się śmiercią, gdy nie zostanie podjęte leczenie. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania wściekliźnie.
Jakie są przyczyny wścieklizny?
Wścieklizna przedostaje się do organizmu człowieka po kontakcie ze śliną zakażonego zwierzęcia. Ważne jest to, że ślina zwierzęcia musi mieć kontakt z raną, dlatego najczęściej mówi się o wściekliźnie po ugryzieniu. Kontakt wirusa wywołującego wściekliznę z nieuszkodzoną skórą jest niegroźny. Jednak należy pamiętać o tym, że wystarczy drobne skaleczenie nabyte wcześniej i wtedy wirus wścieklizny jest bardzo groźny, nawet jeśli nie dojdzie do ugryzienia. Przeniesiony do rany wirus wywołuje zapalenie tkanki nerwowej i rozprzestrzenia się po wszystkich włóknach nerwowych.
Które zwierzęta przenoszą wściekliznę?
- psy
- koty
- bydło
- nietoperze
- lisy
- szopy
- skunksy
Gryzonie, takie jak: wiewiórki, szczury, myszy, króliki, świnki morskie mogą zarazić się wścieklizną, jednak bardzo rzadko zdarza się by przeniosły one tę chorobę na człowieka.
Jakie są objawy wścieklizny?
Wścieklizna zaczyna dawać o sobie znać poprzez pieczenie w miejscu, w którym doszło do zakażenia. Może być to miejsce ugryzienia, lub wcześniejszego skaleczenia, które miało kontakt ze śliną zwierzęcia. Pojawia się również drętwienie a nawet paraliż tej części ciała. Niestety objawy te nie pojawiają się od razu po zakażeniu tylko z opóźnieniem, dlatego trudno jest skojarzyć te objawy z wścieklizną. Prócz wymienionych objawów często pojawia się gorączka, senność i drgawki. Z czasem pojawiają się również skurcze mięśni ust, twarzy i gardła oraz wodowstręt, który doprowadza do odwodnienia.
Jak wygląda leczenie wścieklizny?
Przy podejrzeniu wścieklizny należy koniecznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi diagnostykę i przebieg leczenia. Niestety nie ma leku, który można zastosować na wściekliznę. Lekarz zazwyczaj podaje szczepionkę domięśniowo w 5 dawkach, jednak działa ona tylko przed wystąpieniem objawów choroby. W przypadku groźnych ugryzień w szyję, ręce lub kark lekarz może podać surowicę zawierającą białka odpornościowe, które neutralizują wirusa. Nazywamy to uodpornieniem biernym, ponieważ wymuszona zostaje reakcja immunologiczna organizmu. Warto wiedzieć, że szczepionka przeciw wściekliźnie nie musi zostać wykonana w brzuch, tak jak robiło się dawniej. Dziś szczepionkę podaje się w ramię lub łopatkę, co jest dużo mniej bolesne.
Jak rozpoznać zwierzę, które ma wściekliznę?
Wścieklizna u zwierząt objawia się nagłą zmianą usposobienia, może to być podwyższony poziom agresji lub skrajne wycofanie się. Do tego dochodzą: wodowstręt, wyższa temperatura ciała, ślinotok i drgawki. U dzikich zwierząt kluczowym objawem jest brak wrodzonego lęku, śmiałe podchodzenie do człowieka i uległość.
Pierwsza pomoc po ugryzieniu przez zwierzę:
Najważniejsze jest prawidłowe oczyszczenie rany niezależnie od tego czy jest ona duża czy mała. Najlepiej zrobić to ciepłą wodą z szarym mydłem, zdezynfekować ranę wodą utlenioną, a następnie zawinąć bandażem i udać się do lekarza. Jeśli nie masz dostępu do wody pozwól ranie chwilę krwawić (o ile krwotok nie jest zbyt obfity), następnie uciśnij miejsce krwawienia i udaj się do specjalisty.
Jak zapobiegać wściekliźnie?
Unikaj wszelkich zwierząt zachowujących się w podejrzany sposób np. lisa, który podchodzi do ciebie i jest uległy jak pies lub kot. Nie głaszcz obcych zwierząt, ani nie dokarmiaj, ponieważ zwierzę może zarażać wirusem wścieklizny zanim wystąpią u niego objawy. Jeśli widzisz zwierzę zachowujące się w nienormalny sposób nie próbuj go łapać tylko zadzwoń do sanepidu. Zaszczep się profilaktyczną szczepionką przeciw wściekliźnie, jeśli jesteś weterynarzem, myśliwym, leśnikiem, pracownikiem schroniska dla zwierząt lub często podróżujesz do egzotycznych krajów.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.