Udar słoneczny
Udar słoneczny jest spowodowany podrażnieniem mózgu przez promienie słoneczne. Występuje wtedy, gdy przegrzane ciało nie jest w stanie oddać ciepła na zewnątrz. W tym wypadku zachodzą zmiany w komórkach i tkankach w organizmie. Objawia się to zawrotami głowy, dusznościami i wymiotami. Może prowadzić do niewydolności płuc, nerek i serca. Na udar słoneczny najbardziej narażone są dzieci, dlatego w sezonie letnim zwróć szczególną uwagę na ochronę dziecka przed słońcem.
Jakie są objawy udaru słonecznego?
Objawami udaru słonecznego są przede wszystkim: bóle głowy, pragnienie, podwyższona temperatura ciała, problem z utrzymaniem równowagi, nudności, wymioty i osłabienie organizmu. Dzieci są szczególnie narażone na udar słoneczny ze względu na małą ilość włosów na głowie i cienką pokrywę czaszki. Dlatego wychodząc z dzieckiem na słońce zadbaj o nakrycie głowy. Unikaj wychodzenia z dzieckiem na pełne słońce, gdyż organizm dziecka jest bardziej podatny na przegrzanie niż organizm osoby dorosłej.
Jak zapobiegać udarowi słonecznemu?
W upalne dni noś przewiewne ubrania. Między godziną 11 a 15 staraj się przebywać w zacienionych miejscach. Zadbaj również o wentylację pomieszczenia, w którym przebywasz. Udar słoneczny jest spowodowany przegrzaniem, które może również wystąpić, gdy siedzisz w dusznym pomieszczeniu, wtedy organizm ma problem z odprowadzeniem ciepła. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ odwodnienie sprzyja udarowi słonecznemu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie nawadniać organizm przeczytaj nasz artykuł o odwodnieniu.
Jak postępować w przypadku udaru słonecznego?
Gdy poszkodowany ma udar słoneczny przenieś go w zacienione i chłodne miejsce. Jeśli jego twarz jest blada ułóż go tak, aby jego głowa była niżej od tułowia. Jeżeli twarz poszkodowanego jest czerwona ułóż go w pozycji siedzącej. Podaj poszkodowanemu chłodną wodę do picia i podawaj ją często w małych ilościach. Koniecznie wezwij lekarza. Gdy poszkodowany jest nieprzytomny ale oddycha i ma wyczuwalne tętno ułóż go w pozycji bezpiecznej. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha prowadź RKO aż do przyjazdu karetki.