Syllogomania (zbieractwo)
Syllogomania to zaburzenie psychiczne polegające na trudności w pozbyciu się niepotrzebnych przedmiotów. Chory gromadzi niepotrzebne rzeczy, które nigdy do niczego mu się nie przydadzą. Często później zapomina o tym, że te rzeczy posiada, ponieważ do niczego ich nie używa.
Nie wyrzucaj, to się jeszcze przyda!
Zapewne słyszałeś takie zdanie nie raz w swoim życiu. Czy dotyczyło to ubrań, czy części elektronicznych lub innych bezwartościowych gratów, które pozostawiłeś z sentymentu. Później okazało się, że tych sentymentalnych rzeczy zebrało się całe pomieszczenie. Skrajne przypadki dotyczą osób, które gromadzą tyle rzeczy, że mają nimi zawalone całe mieszkanie. Jeśli nie używasz danej rzeczy co najmniej pół roku, oznacza to że jej nie potrzebujesz. Warto więc zastanowić się nad sprzedażą takich rzeczy, aby zyskać trochę przestrzeni życiowej.
Jakie są objawy syllogomanii?
- Trudność pozbycia się nieużywanej rzeczy, nawet jeśli jest nic nie warta.
- Emocjonalne przywiązanie się do starych rzeczy.
- Gromadzenie coraz większej ilości rzeczy, których i tak nie użyjesz w przyszłości.
- Kupowanie produktów codziennego użytku w ilościach niemożliwych do wykorzystania.
Jakie są przyczyny syllogomanii?
Przyczyną patologicznej i ekstremalnej odmiany gromadzenia starych rzeczy jest nerwica natręctw, uszkodzenie mózgu czy choroby psychiczne takie jak schizofrenia. Natomiast przyczyną łagodniejszej odmiany zbieractwa jest często pozostałość po dawnych czasach, kiedy były puste półki w sklepach. Nie można było kupić potrzebnych rzeczy, więc trzeba było gromadzić stare „na czarną godzinę”. Jednak czasy się zmieniły, dlatego teraz nie musisz gromadzić rzeczy, ponieważ wszystko jest dostępne.
Leczenie syllogomanii
Syllogomania leczona jest farmakologicznie w połączeniu z psychoterapią. Wykorzystuje się do tego antydepresanty, a psychoterapia ma na celu uświadomić choremu jego chorobę. Jeśli masz łagodniejszą odmianę syllogomanii, warto w ramach ćwiczenia wybrać się do miejsca, gdzie znajdują się twoje niepotrzebne rzeczy. Pozbądź się tych, których nie używasz co najmniej pół roku. Przy okazji przemyśl, dlaczego postanowiłeś te rzeczy zostawić zamiast od razu się ich pozbyć.
Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.