Światło niebieskie
Światło niebieskie jest częścią składową światła słonecznego, a jego odpowiednia ilość pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka. Oprócz słońca jest ono emitowane przez energooszczędne żarówki i urządzenia elektroniczne posiadające wyświetlacz. Coraz więcej czasu spędzamy używając smartfonów, laptopów i tabletów, co sprawia, że jesteśmy narażeni na negatywne skutki nadmiaru światła niebieskiego. Powoduje ono min.: zaburzenie rytmu dobowego, przemęczenie oczu i ból głowy. Warto podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze, które pomogą uchronić się przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego. W tym artykule poznasz wpływ światła niebieskiego organizm i dowiesz się, jak zapobiegać negatywnym skutkom ekspozycji na nie.
Negatywny wpływ światła niebieskiego na zdrowie
Według badania przeprowadzonego przez NordVPN przeciętny Polak loguje się do Internetu około godziny 09:01 i wylogowuje się z niego około 21:49. Polacy korzystają z Internetu średnio przez 7 godzin dziennie, co daje 51 godzin tygodniowo i 110 dni rocznie. Wynika z tego, że przez średnio 7 godzin dziennie mamy kontakt ze światłem niebieskim wydzielanym przez ekrany, które pozwalają nam wyświetlać przeglądaną zawartość w Internecie. Powoduje to min. problemy ze snem, ponieważ światło niebieskie ma za zadanie utrzymać koncentrację i wydajność organizmu. Zaburza to rytm dobowy, ponieważ patrząc na światło niebieskie organizm dostaje sygnał, że ma być aktywny i pobudzony. Nadmiar światła niebieskiego powoduje również przemęczenie, uczucie suchości i pieczenie oczu.
Czy należy wyeliminować światło niebieskie z naszego życia?
Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie światła niebieskiego z codziennego życia. Technologia, która nas otacza wydziela ten rodzaj światła, dlatego powinniśmy zrównoważyć jego ilość. Światło niebieskie pochodzące ze słońca pozytywnie wpływa na koncentrację, sprawność umysłu, procesy zapamiętywania i samopoczucie. Warto zatem korzystać z naturalnego światła niebieskiego i ograniczać sztuczne poprzez rzadsze korzystanie z urządzeń elektronicznych.
Najlepsze ustawienia światła niebieskiego:
W większości smartfonów możemy znaleźć ustawienia filtra światła niebieskiego. Warto poświęcić im chwile i odpowiednio je ustawić.
Ustawienia filtra światła niebieskiego iOS
W systemie iOS należy wejść w Ustawienia > Ekran i Jasność > Night Shift, a następnie wybrać godziny i ilość wydzielanego światła niebieskiego przez smartfon.
Ustawienia filtra światła niebieskiego Android
W systemie Android w zależności od producenta smartfona może nazywać się to filtrem światła niebieskiego, trybem czytania, bądź trybem nocnym. Najczęściej znajduję się to w ustawieniach w zakładce Wyświetlacz.
Ustawienia filtra światła niebieskiego Windows 10
W systemie Windows 10 należy wejść Ustawienia > System > Wyświetlacz i przejść do ustawień wyświetlania nocnego.
Ustawienia filtra światła niebieskiego macOS
W systemie macOS należy przejść do ikonki jabłka, następnie preferencje systemowe, później Wyświetlacze i Night Shift.
Warto ograniczyć światło niebieskie przesuwając suwak w stronę żółtych barw najdalej, jak to możliwe, jednocześnie nie zaburzając możliwości swobodnego czytania zawartości wyświetlanej na ekranie..
Ile przed snem należy ograniczyć światło niebieskie?
W celu uniknięcia zaburzeń snu warto odłożyć urządzenia elektroniczne około 3 godziny przed zaśnięciem. Koniecznie należy zrezygnować z przeglądania telefonu podczas leżenia w łóżku i przygotowania do snu. Pamiętaj, że filtr światła niebieskiego w smartfonie bądź tablecie ogranicza je tylko częściowo.
Ochrona oczu przed światłem niebieskim
W celu ochrony oczu przed światłem niebieskim warto rozważyć zakup okularów z filtrem światła niebieskiego i zakładać je około 3 godziny przed snem. Należy zadbać o odpowiednie ustawienia monitora, a dokładnie temperatury wyświetlanych barw. Ustaw ją w przedziale między 5000K a 6000K. Jeśli Twoje urządzenie nie posiada opcji filtra światła niebieskiego warto zainstalować aplikację spełniającą tę funkcję. Zadbaj również o to, aby żarówki w twoim mieszkaniu świeciły ciepłym światłem i spełniały normę IEC 62471.
Jeśli masz problemy ze snem i regularnie boli cię głowa zadzwoń do nas. Nasi lekarze pomogą ci ustalić przyczynę dolegliwości i wdrożą odpowiednie leczenie.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.