Nadmierna potliwość
Nadmierna potliwość to zjawisko, w którym organizm wydziela pot w większych ilościach niż jest to potrzebne. Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu pozwalającą na prawidłową termoregulację. Nie ma nic dziwnego w tym, że spocisz się w upalny dzień lub podczas intensywnego treningu. Problem pojawia się jeśli napływ potu pojawia się w nieoczekiwanej sytuacji w dniu, w którym temperatura nie jest zbyt wysoka. Jest to bardzo wstydliwe, ponieważ uniemożliwia Ci np. normalne trzymanie długopisu, ponieważ Twoje dłonie są mokre. Przyczyną może być cukrzyca, otyłość, menopauza i wiele innych chorób. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania nadmiernej potliwości.
Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości?
Nadmierna potliwość może być spowodowana różnymi czynnikami. Warto wiedzieć, że człowiek ma na swoim ciele około 4 miliony gruczołów potowych. Pomagają one utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Wzmożona potliwość to zaburzenie pracy gruczołów potowych, które powoduje, że stają się one zbyt aktywne. Przyczyniać do tego mogą się: otyłość, gorączka, cukrzyca, zaburzenia układu nerwowego, nadczynność tarczycy, menopauza, zła dieta, czy chroniczny stres.
Jak objawia się nadmierna potliwość?
Nadmierna potliwość objawia się częstym poceniem się w losowych momentach. Jest to szczególnie wstydliwe dla chorego, ponieważ znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. W ciągu dnia zauważysz, że Twoją koszulę przesiąka pot i zaczyna brzydko pachnieć. Pot występuje również na dłoniach i stopach. Występuje wtedy problem z trzymaniem różnych przedmiotów np. długopisów, ponieważ Twoje ręce są mokre. Może to przerodzić się w obniżenie pewności siebie i wycofanie społeczne. Ponadto osoby z wzmożoną potliwością są bardziej narażone na infekcje skóry (bakteryjne i grzybicze).
Nadmierna potliwość nocą
Wzmożona potliwość nocą często pojawia się w momencie, gdy zażywasz leki antydepresyjne lub sterydy. Może to również być objaw choroby nowotworowej, gruźlicy lub bezdechu sennego. Jeśli zauważasz u siebie nocne poty koniecznie skonsultuj to z lekarzem specjalistą.
Jak wygląda leczenie nadmiernej potliwości?
Leczenie nadmiernej potliwości w zależności od przyczyny, polega na stosowaniu maści i kremów dermatologicznych hamujących pot. Stosuje się również leki antycholinergiczne, które mają za zadanie ograniczyć wydzielanie potu. W ostateczności stosuje się zabiegi laserowe lub chirurgiczne usunięcie niektórych gruczołów potowych. Celem złagodzenia objawów stosuje się wkładki przeciwpotowe i antyperspiranty. Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę ciała. Pamiętaj, że ścieżkę leczenia musi ustalić lekarz. Nie należy podejmować prób leczenia bez konsultacji z lekarzem.
Jak zapobiegać nadmiernej potliwości?
Zapobieganie wzmożonej potliwości polega na zwróceniu uwagi na higienę osobistą, a szczególnie miejsc, które się najbardziej pocą. Regularnie zmieniaj bieliznę oraz skarpety. Dobierając ubrania zwróć uwagę, aby były one z naturalnych tkanin. Unikaj spożywanie bardzo ostrych potraw, ponieważ może okazać się, że podniosą one temperaturę ciała, wskutek czego będziesz się nadmiernie pocić. Podczas treningu noś ubrania dobrze odprowadzające wilgoć.
Jeśli masz problem z nadmierną potliwością zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu dzwoniąc pod numer 14 688 88 81.
Aby zostać naszym pacjentem wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.