Łupież
Łupież to złuszczający się naskórek głowy, który jest widoczny zarówno na głowie, jak również na ubraniu. Nie jest to groźna choroba, jednak bardzo uciążliwa ze względu na estetykę. Zwykle dotyka dzieci i nastolatków. Występuje głównie u mężczyzn, ponieważ zmiany hormonalne u chłopców w okresie dojrzewania bardziej sprzyjają wydzielaniu łoju. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania łupieżowi.
Jakie są przyczyny łupieżu?
Przyczyną pojawienia się łupieżu jest rozrastający się grzyb Malassezia. Drobnoustrój ten normalnie występuje na skórze głowy, jednak zdarza się, że zaczyna się rozmnażać, wtedy pojawia się łupież. Rozrastaniu się Malassezii sprzyjają zaburzenia pH skóry głowy, zaburzenia hormonalne, alergie i niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy. Powstawaniu łupieżu sprzyjają również inne czynniki takie jak przebywanie w suchych i zimnych miejscach, oraz atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry..
Jakie są objawy łupieżu?
Łupież objawia się białymi płatkami martwej skóry widocznymi na włosach i ubraniu. Może również wystąpić swędzenie i zbyt duże natłuszczenie skóry głowy. Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów łupieżu i objawy różnią się w zależności od jego rodzaju. Łupież często pojawia się w okresie zimowym, kiedy skóra głowy jest nadmiernie przesuszona przez ogrzewanie. U dzieci mogą pojawić się płatki łupieżu w kolorze ciemnym, nie warto z tego powodu panikować, ponieważ nie jest to groźne dla zdrowia dziecka.
W jaki sposób leczy się łupież?
Aby wyleczyć łupież warto zastosować preparaty grzybobójcze zawierające ketokonazol, olamine, pirokton i cyklopiroks. Może być on w formie szamponu lub emulsji. Możesz też zastosować preparat przeciwłojotokowy. Zredukuj stres, ponieważ wpływa on na funkcjonowanie całego organizmu, jest również jedną z przyczyn powstawania łupieżu.
Jak uniknąć łupieżu?
Sprawdź czy w Twojej diecie znajduje się wystarczająca ilość witaminy A,B i E, wapnia, fosforu, potasu i magnezu. Zwróć uwagę na to jakim szamponem myjesz włosy i na sposób, w jaki to robisz. Ogranicz ilość kosmetyków, które nakładasz na włosy (lakiery, pianki, żele). Warto abyś przebywał na słońcu przez część dnia, ponieważ słońce korzystnie wpływa na skórę głowy. Pamiętaj jednak, aby w lecie nie przebywać na słońcu w godzinach południowych.
Jeśli nie możesz poradzić sobie samodzielnie z łupieżem, skontaktuj się z nami. Nasz dermatolog obejrzy skórę dermatoskopem i wdroży odpowiednie leczenie.
Aby zostać naszym pacjentem wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.