Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera

6 grudnia 2020 Bez kategorii 0

Choroba Alzheimera to choroba należąca do grupy chorób demencyjnych. Znacząco wpływa na pamięć, komunikację i wykonywanie przez chorego czynności dnia codziennego. Zmienia ona strukturę mózgu i powoduje obumieranie komórek odpowiedzialnych za przekazywanie informacji. Występuje głównie u osób starszych (po 65 roku życia). Objawia się zagubieniem, dezorientacją, niepokojem, obłąkaniem, problemami z pamięcią i komunikacją. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania chorobie Alzheimera.

Jakie są przyczyny choroby Alzheimera?

Nie udało się dotychczas określić jednoznacznej przyczyny wywołującej tę chorobę. Do Zachorowaniu sprzyjają inne choroby takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, zaniedbanie aktywności fizycznej i prowadzenie niezdrowego trybu życia. Nie bez znaczenia pozostają również wszelkie urazy głowy oraz brak chęci edukowania się w starszym wieku. U osób po 65 roku życia bardzo ważne jest trenowanie mózgu, rozwiązywanie łamigłówek, czytanie książek i ciągłe uczenie się. 

Jakie są objawy choroby Alzheimera? 

Początkowe objawy choroby są niejednoznaczne, łatwe do przeoczenia. Dochodzi do zaburzeń pamięci świeżej. Chory może np. podczas jednej rozmowy pytać kilka razy o to samo (gdzie zostawił telefon itp). We wczesnym stadium choroby występują zaburzenia orientacji przestrzennej oraz znaczne obniżenie nastroju. Chory zaczyna wycofywać się z życia. Czynności, które dotychczas go cieszyły przestają sprawiać mu satysfakcję. Na tym etapie chory jest w stanie rozpoznać bliskie mu osoby. W środkowym stadium Alzheimera chory przestaje rozpoznawać swoich bliskich, jest poddenerwowany i może zachowywać się agresywnie wobec innych. W zaawansowanym stadium chory wymaga stałej opieki, ponieważ nie jest w stanie sam funkcjonować. Ma zaburzenia ruchu, mowy, pamięci, nie trzyma moczu i stolca. 

Jak wygląda leczenie choroby Alzheimera? 

Diagnostyka choroby Alzheimera polega na badaniach neurologicznych, psychologicznych oraz tomografii i rezonansie magnetycznym. Gdy u pacjenta zostanie zdiagnozowana choroba Alzheimera wtedy rozpoczyna się terapia. Niestety nie można jej wyleczyć, ponieważ nieznane są dokładne przyczyny choroby. Zaistniałych zmian w mózgu chorego nie da się odwrócić farmakologicznie. Leczenie ma na celu spowolnienie postępu choroby. Choremu podaje się leki takie, jak np. galantamina. Oprócz podawania leków bardzo ważna jest opieka i troska wobec chorego. 

Jakie są sposoby profilaktyki choroby Alzheimera?

Przede wszystkim należy zadbać o zdrowy styl życia, niepalenie papierosów i stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety. Warto zadbać o odpowiednią masę ciała (aby dowiedzieć się jaka waga jest dla Ciebie odpowiednia skorzystaj z kalkulatora BMI). Kontroluj ciśnienie krwi i poziom stężenia cholesterolu. Koniecznie zadbaj o regularną aktywność fizyczną.

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.