Kaszel

Kaszel

24 października 2021 Bez kategorii 0

Kaszel to reakcja fizjologiczna będąca odruchem bezwarunkowym w organizmie człowieka. Pomaga on oczyścić drogi oddechowe z zanieczyszczeń i śluzu. Pojawia się on, gdy obszary kaszlowe w krtani, tchawicy, oskrzelach lub nosogardzieli zostaną pobudzone. Kaszel ma wiele rodzajów i w zależności od konkretnego przypadku, różne mogą być jego przyczyny i sposoby leczenia. W przypadku, gdy kaszel towarzyszy ci przy przeziębieniu lub grypie i przechodzi po kilku dniach nie jest on groźny. Problem pojawia się, gdy kaszel nie ustępuje. Może to oznaczać zapalenie płuc lub inne poważne komplikacje. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia kaszlu.

Kaszel suchy czy kaszel mokry?

Kaszel suchy (nieproduktywny) – Występuje on najczęściej na początku stanu zapalnego dróg oddechowych. Jak sama nazwa wskazuje jest on niekorzystny, ponieważ nie usuwa wydzieliny, a może powodować pękanie naczyń krwionośnych w śluzówce dróg oddechowych. W suchym kaszlu nie słychać bulgotu, bardziej drażni on drogi oddechowe niż mokry. 

Kaszel mokry (produktywny) – Występuje on jako reakcja na zalegającą wydzielinę. Jest on przydatny, ponieważ pomaga ją usunąć z organizmu. Pozostawienie wydzieliny mogłoby prowadzić do powikłań. Przy kaszleniu pojawia się śluz, który należy odpluwać. Może się zdarzyć, że śluz jest zbyt gęsty, żeby go wykaszleć, wtedy należy zastosować wykrztuśny lek rozrzedzający. Oprócz śluzu różni się dźwiękiem kaszlenia, jest on bardziej bulgoczący.

Rodzaje kaszlu ze względu na czas trwania:

Ostry – trwa do 3 tygodni

Przewlekający się – trwa od 3 do 8 tygodni

Przewlekły – trwa powyżej 8 tygodni

Jakie są przyczyny kaszlu?

Kaszel może być spowodowany podrażnieniem błony śluzowej dróg oddechowych, zapaleniem płuc, przeziębieniem, grypą, ciałem obcym w drogach oddechowych, refluksem żołądkowo-przełykowym, paleniem papierosów, czy gruźlicą. Przyczyn jego jest bardzo dużo dlatego jedyne, co możemy zalecić to nie diagnozowanie się poprzez czytanie o kaszlu w Internecie. Gdy kaszel trwa dłużej niż tydzień udaj się do lekarza, który pomoże ci zdiagnozować rodzaj kaszlu oraz jego przyczynę.

Jakie są objawy kaszlu?

Kaszel objawia się wykrztuszaniem. Każdy jego rodzaj ma nieco inne objawy, na których podstawie określa się jego rodzaj. Na podstawie podanych powyżej rodzajów kaszlu łatwiej będzie ci określić z, którym rodzajem masz do czynienia. Jeśli pojawia się wydzielina w kolorze żółtym lub zielonym, wtedy kaszel jest mokry. Natomiast, gdy nie wykrztusisz żadnej wydzieliny, wtedy jest suchy.  

Jak wygląda leczenie kaszlu?

Przy kaszlu suchym (nieproduktywnym) zwykle stosuje się leki przeciwkaszlowe zawierające kodeinę celem zmniejszenia częstotliwości i nasilenia kaszlu. Podczas kaszlu mokrego (produktywnego) podaje się leki zmniejszające lepkość wykrztuszanej wydzieliny. Ma to za zadanie ułatwić pozbycie się jej z organizmu. Przy kaszlu mokrym nie wolno podawać leków hamujących wydzielanie kaszlu (tych co podajemy przy kaszlu suchym), ponieważ śluz będzie wolniej usuwany z dróg oddechowych.

Syropy na kaszel 2w1 

Po co zastanawiać się czy masz kaszel suchy czy mokry skoro są syropy 2w1? Niestety życie nie jest takie łatwe, a syropy 2w1 wcale nie są takie cudowne, jak może się wydawać. Bowiem pomagają one tylko na 1 rodzaj kaszlu (najczęściej mokry, bo ułatwiają wykrztuszanie) lub zawierają składniki z leków na kaszel suchy i mokry, dzięki czemu są nieskuteczne. Pobudzenie kaszlu i rozrzedzenie wydzieliny połączone z jednoczesnym hamowaniem odruchu kaszlowego nie ma zbyt dużego sensu. Lepiej ustalić rodzaj kaszlu i dobrać jeden konkretny lek.

3 naturalne metody na kaszel

  • Syrop z cebuli – Pokrój cebulę i zasyp ją miodem lub cukrem. Następnie odstaw miksturę w ciepłe miejsce na około 24 godziny, aby cebula mogła puścić soki. Możesz dodać do tego czosnek, który dodatkowo wzmocni działanie syropu. Hamuje on wydzielanie śluzu, więc może być przydatny w walce z kaszlem suchym.
  • Inhalacja Wdychanie pary wodnej z dodatkiem różnych substancji, które pomogą ci rozrzedzić wydzielinę. Wystarczy dodać olejek lawendowy, sosnowy lub eukaliptusowy do naczynia z gorącą wodą i gotowe. Następnie nakrywasz głowę ręcznikiem, pochylasz się nad naczyniem i wdychasz opary. Rozwiązanie to jest przydatne w walce z kaszlem mokrym. 
  • Maści rozgrzewające – Posmaruj plecy maścią rozgrzewającą (np. Vicks VapoRub), a następnie poproś kogoś, aby poklepywał twoje plecy. Ułatwi to wyeliminowanie wydzieliny z organizmu. Oklepywanie należy wykonywać 2 razy dziennie.

Borykasz się z kaszlem dłużej niż tydzień? Zadzwoń do nas. Nasi lekarze pomogą ci skutecznie zwalczyć uporczywy kaszel.