Chrypka
Chrypka i uczucie suchego gardła świadczą o nadmiernym obciążeniu strun głosowych lub chorobie. Na tę przypadłość najczęściej narażone są osoby pracujące głosem (nauczyciele, konsultanci, sprzedawcy, wokaliści). Chrypką nazywamy nieprawidłowe drgania strun głosowych, które objawiają się znaczną zmianą głosu i uczuciem zmęczenia podczas mówienia. Najczęściej mija samoistnie, natomiast gdy trwa dłużej niż 2 tygodnie koniecznie należy udać się do lekarza, ponieważ może być objawem polipów, torbieli lub raka krtani. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania chrypce.
Jakie są przyczyny chrypki?
Chrypka często bywa objawem przeziębienia w okresie jesienno-zimowym. Często towarzyszy jej kaszel i katar. Bierze się ona stąd, że organizm nie był w stanie obronić się przed infekcją. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być wyziębienie organizmu. Infekcje nie biorą się z zimna, tylko od bakterii i wirusów, jednak wyziębienie sprawia, że działanie układu immunologicznego pogarsza się. Chrypka może być spowodowana refluksem żołądkowo-przełykowym, paleniem papierosów, guzem lub polipem w obrębie fałdów głosowych, niedoczynnością tarczycy lub nowotworem krtani.
Jakie są objawy chrypki?
Chrypka powoduje, że twój głos staje się cichszy i mniej wyraźny. Masz problem ze swobodnym mówieniem, ponieważ odczuwasz dyskomfort. Podczas wypowiadania słów czujesz suchość w gardle, ból i chęć kaszlnięcia. Ciągłe pracowanie głosem pomimo odczuwanego dyskomfortu może skończyć się nawet chwilową utratą głosu.
Jak skutecznie pozbyć się chrypki?
Aby skutecznie wyleczyć chrypkę należy najpierw dowiedzieć się co jest jej przyczyną. Jeśli przyczyną chrypki jest infekcja górnych dróg oddechowych wtedy minie ona w momencie zwalczenia infekcji przez organizm. Zatem w tym momencie pomagają leki, które podaje się w momencie przeziębienia lub naturalne metody. Przydatne mogą okazać się preparaty takie, jak Fiorda lub Pelavo Gardło Spray. Domowymi sposobami na chrypkę są między innymi: picie siemienia lnianego, miodu, płukanie gardła naparem z szałwii lub mięty i odpoczynek głosowy. Jeżeli jednak przyczyną chrypki rak czy problemy z tarczycą wtedy należy udać się do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie
Jak zapobiegać chrypce?
Aby zapobiec chrypce warto pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Przyjmuj około 2 litry płynów dziennie. Gdy pracujesz głosem miej zawsze pod ręką coś ciepłego do picia np. herbatę. Staraj się unikać kasłania, ponieważ mocno nadwyręża on struny głosowe. Gdy potrzebujesz kaszlnąć postaraj się przełknąć ślinę lub napić się. Dbaj o to, aby powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywasz było odpowiednio wilgotne. Gdy jest zimno na zewnątrz pamiętaj, aby nosić szalik lub komin i chronić drogi oddechowe przed wyziębieniem. W okresie zimowym zwróć uwagę, aby wciągać powietrze nosem zamiast ustami. W nosie powietrze zostaje ogrzane zanim trafi do płuc, a w gardle nie. Dodatkowo nos pełni rolę filtra poprawiając jakość wdychanego powietrza.
Jeśli nie możesz pozbyć się chrypki domowymi sposobami zadzwoń do nas i umów się na wizytę.