Infekcje w okresie jesiennym

Infekcje w okresie jesiennym

15 września 2019 Bez kategorii 0

Dopadły cię infekcje w okresie jesiennym i zastanawiasz się czym są spowodowane? Nagłe przeskoki i duże wahania temperatury w ciągu dnia, których ostatnio doświadczamy powodują idealne warunki do rozwoju przeziębienia. Trudniej jest zadbać o swoje zdrowie w momencie, w którym rano mamy 13 stopni Celsjusza, a w dzień 25. Łatwo się dać zwieść porannemu słońcu zapominając o zimnym wietrze. Warto pamiętać, że przeziębienie nie bierze się z zimna, tylko z bakterii i wirusów. Wyziębiony organizm staje się mniej odporny i ułatwia rozwój wirusom.

Najpopularniejsze infekcje w okresie jesiennym

Infekcje w okresie jesiennym najczęściej wywoływane są przez rinowirusy, koronawirusy i wirusy grypy typu A,B,C. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do nas z infekcją dróg oddechowych (intensywny katar i kaszel) oraz gorączką. Często zdarza się, że niepozorny kaszel po wykonaniu RTG płuc okazuje się zapaleniem płuc. Dlatego pamiętaj, aby nie lekceważyć kaszlu. Jeśli nie mija on po kilku dniach koniecznie zgłoś się do lekarza.

Jak uniknąć zarażenia się infekcją?

Gdy przychodzi jesień wzrasta liczba przeziębień. Jesteśmy częściej narażeni na kontakt z chorymi w miejscu pracy, komunikacji miejskiej i szkole. Jak zatem uniknąć zarażenia się infekcją? W tym okresie częściej myj ręce i nie dotykaj nosa, oczu oraz ust, gdyż to na nich przebywa najwięcej zarazków. Gdy dotykasz twarz, roznosisz bakterie z rąk. Warto zacząć nosić szalik lub chustę przysłaniającą usta i nos. Unikniemy w ten sposób wdychania zimnego powietrza ustami. Gdy wydmuchujesz wydzielinę z nosa w chusteczkę jednorazową to używaj jej jeden raz i wyrzuć zamiast chować do kieszeni i przechowywać bakterie.

Dostarczaj witaminę C do naszego organizmu na przykład pijąc herbatę z cytryną, jedząc brokuły lub paprykę.

Gdy mijają upały zaczynasz mniej pić i dbać o nawodnienie organizmu, ponieważ nie jest ci już tak gorąco i nie jesteś tak spragniona jak w lecie. Pamiętaj, że w zimie organizm równie szybko traci wodę co w lecie. Dlatego warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Często w sezonie jesiennym zamieniamy wodę na herbatkę, jednak warto prócz herbaty dostarczać też zwykłej wody mineralnej.

Pamiętaj o ubieraniu się adekwatnie do warunków panujących na zewnątrz. Bluza lub kurtka wrzucona do plecaka czy torby nie waży dużo, a może pomóc ci uniknąć wychłodzenia organizmu, gdy temperatura obniży się.

Jeśli masz jakieś pytania, lub łapie Cię przeziębienie umów się na wizytę do Lekarza Ogólnego dzwoniąc pod numer 14 688 88 81.
Aby zostać naszym pacjentem pobierz Deklarację Wyboru lekarza, wypełnij, a następnie przynieś ją do nas.