Afta w jamie ustnej
Afta w jamie ustnej to małe zmiany najczęściej w okolicach języka, warg i policzków. Przyjmują postać owrzodzeń pokrytych białym, szarym lub żółtym nalotem otoczone stanem zapalnym. Utrzymują się nawet do kilku tygodni. Nawracające afty mogą świadczyć o problemach z układem odpornościowym lub jelitowym.
Wpływ na pojawienie się aft mają między innymi:
- Uszkodzenie śluzówki podczas szczotkowania zębów
- Przegryzienie śluzówki
- Próchnica
- Stosowanie silnych antybiotyków
- Stres
- Niedbanie o higienę jamy ustnej
Duży wpływ na pojawienie się afty mają czynniki genetyczne. Jeśli ktoś w rodzinie ma aftozę nawrotową to ryzyko pojawienia się aft u dzieci wzrasta.
Jak leczyć afty?
Na początku przeglądnij całą jamę ustną, w celu sprawdzenia ilości aft. Warto abyś wypłukał usta Septosanem, Szałwią lub Rumiankiem złagodzi to ból i oczyści jamę ustną. Unikaj ostrych i kwaśnych pokarmów w momencie gdy masz aftę. zmniejsz temperaturę potraw i napojów, ponieważ podrażniają one ranę. Po każdym posiłku przepłucz jamę ustną wodą i posmaruj aftę Sacholem w żelu lub Dentoseptem. Jeśli masz kilka aft warto zażyć lek przeciwbólowy na przykład Ibuprofen. Ważne jest również abyś dbał o nawodnienie, pił dużo płynów niegazowanych. Jeśli masz jakieś pytania zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 81 lub napisz do nas na Facebooku chętnie Ci pomożemy.