Uzależnienie od hazardu
Uzależnienie od hazardu jest bardzo poważne, gdyż ma różne postacie. Można być uzależnionym od pokera, ruletki, automatów do gry oraz innych gier. Dotyczy to również nałogowego wysyłania smsów premium z odpowiedziami do teleturniejów czy grania na loteriach. Uzależnienie od hazardu obejmuje wszystko co ma w sobie element losowości.
Jakie są przyczyny uzależnienia od hazardu?
Warto zaznaczyć, że nie każdy kto obstawia zakłady bukmacherskie jest uzależniony. Każdy człowiek jest inny i przejawia inne skłonności. Niektóre osoby już po pierwszym kontakcie z grami hazardowymi uzależniają się, a inne potrafią długo grać i się nie uzależnić. Jeśli ktoś ma niską samoocenę, szybko się nudzi i przejawia dużą skłonność do podejmowania ryzyka, istnieje bardzo duża szansa, że się uzależni. Istotny jest również rodzaj gry. Najniebezpieczniejsze są te, w których szybko dowiadujemy się o wyniku. Dzieje się tak np. podczas grania na automatach do gier. Nie mamy czasu na przemyślenie naszych działań i tracimy kontrolę nad wydanymi pieniędzmi.
Cztery fazy uzależnienia od hazardu
- Faza zwycięstw, w której gracz rzadko gra i zdarza mu się wygrywać. Wtedy czuje ogromną ekscytację i wciąga się w dalszą grę.
- Faza strat, w której szczęście hazardzisty zaczyna się kończyć i przegrywa coraz większe kwoty.
- Faza desperacji, w której gracz zaczyna rozumieć, że sytuacja wymyka mu się spod kontroli. Nie umie sobie z tym poradzić, więc gra dalej pozyskując pieniądze skąd się da.
- Faza utraty nadziei, w której hazardzista zszedł na dno i stracił nadzieje, że da się wyjść z tego problemu. Wtedy może popaść w uzależnienie od alkoholu lub innych używek
Jak objawia się uzależnienie od hazardu?
Pierwszym sygnałem jest to, że bliscy zwracają uwagę że osoba ma problem z hazardem, a ona nie dostrzega problemu. Uświadomienie sobie tego, że jest się uzależnionym nie jest zbyt trudne. O wiele trudniejsze może okazać się przekonanie chorego, by poszedł na terapię. Częstymi objawami uzależnienia od hazardu są:
- Obstawianie coraz wyższych stawek
- Brak ustalonych limitów pieniędzy przeznaczanych na grę
- Rozdrażnienie, gdy próbujesz przestać grać w gry hazardowe
- Poczucie przymusu zagrania po raz kolejny
- Chęć odegrania się po przegranej
- Ukrywanie swoich rozgrywek hazardowych przed bliskimi
- Zadłużanie się aby pozyskać pieniądze na grę
Leczenie uzależnienia od hazardu
Bardzo ważnym elementem leczenia jest zrozumienie przez hazardzistę, że jest uzależniony. Wtedy musi udać się na terapię, na której przy pomocy terapeuty będzie starał się zmienić swój styl życia. Uzależniony musi pojąć, że głód hazardowy i uzależnienie od hazardu pozostanie. Wspólnie z terapeutą musi pracować nad tym aby nie wystąpiły nawroty wciągania się w hazard.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni pobierz i wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.