Duszność

Duszność

7 listopada 2021 Bez kategorii 0

Duszność to problem z nabieraniem powietrza i uczucie braku tchu. Mogą ją wywoływać różne czynniki i w zależności od ich rodzaju postępowanie jest nieco inne. U osób zdrowych może wystąpić przy znacznym wysiłku fizycznym a u innych pojawia się przy niewielkim wysiłku. Często występuje jako odpowiedź organizmu na silny stres lub wydarzenie emocjonalne. Pojawia się ona również jako objaw przeziębienia, grypy lub Covid-19. Dokładniejszymi objawami duszności są min. spłycony oddech, świsty przy oddychaniu i przyspieszony oddech. Ważne, aby nie lekceważyć problemu i udać się do lekarza. Duszność nie jest normalnym stanem organizmu i nie wolno jej bagatelizować. W tym artykule dowiesz się jakie są rodzaje, przyczyny, objawy i sposoby leczenia duszności.

Jakie są rodzaje duszności?

Duszność jest diagnozowana na podstawie objawów, które daje. Skala Medical Research Council wykorzystywana min. w ocenie zaawansowania chorób płuc pomaga zbadać i sklasyfikować duszność po jej objawach. Wyróżniamy 4 stopnie duszności:

  • Stopień 0 

Jest to najłagodniejsze stadium duszności, które objawia się utrudnieniami w oddychaniu podczas intensywnego wysiłku fizycznego

  • Stopień 1

Pierwszy stopień duszności objawia się występowaniem problemów z oddychaniem podczas chodzenia nieco szybciej niż zwykle. 

  • Stopień 2

Drugi stopień objawia się problemami ze złapaniem oddechu podczas codziennych czynności. Przejście z jednego punktu do drugiego nie jest możliwe bez postoju na złapanie oddechu.

  • Stopień 3

 W trzecim stopniu duszności chory nie jest w stanie pokonać dystansu 100 metrów spacerem bez zatrzymania się. 

  • Stopień 4

Czwarty stopień nazywany jest dusznością spoczynkową. Całkowicie uniemożliwia ona codzienne funkcjonowanie. Chory ma problem ze złapaniem oddechu nawet, gdy wykonuje proste czynności takie, jak np. ubieranie się.  

Jakie są przyczyny duszności?

Duszność powstaje z powodu 2 głównych czynników, które rozbijają się na pomniejsze przyczyny. Pierwszym czynnikiem jest niedotlenienie organizmu wynikające z niewydolności oddechowej, zatrucia, anemii lub zmniejszonej ilości tlenu we krwi. Drugim czynnikiem jest hiperwentylacja, której przyczyną jest osłabienie mięśni oddechowych, intensywnym wysiłkiem czy pogorszonym funkcjonowaniem płuc. Czynniki te mogą być spowodowane przez: niedokrwistość, zatorowość płucną, nowotwory płuc, zatrucia, astmę, zapalenie płuc, czy gruźlicę.

Jakie są objawy duszności?

Duszność poza typowymi symptomami dla poszczególnych stopni objawia się również spłyconym oddechem, ruchomością skrzydełek nosa, świstem przy oddychaniu, kaszlem, uciskiem w klatce piersiowej i odkrztuszaniem wydzieliny. Jeśli wydzielina zawiera krew koniecznie udaj się do lekarza, gdyż w takiej sytuacji występuje zagrożenie życia.

Duszność a przeziębienie

Problemy ze złapaniem oddechu, świszczący oddech i odpluwanie wydzieliny często pojawiają się jako objawy przeziębienia i grypy. Wtedy duszności są przejściowe i zazwyczaj ustępują po wyleczeniu infekcji. Nieprawidłowo leczone duszności podczas przeziębienia mogą przerodzić się w zapalenie płuc, dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem i ustalenie skutecznego leczenia.  

Duszności a Covid-19

Duszność jest bardzo częstym objawem Covid-19. Towarzyszy jej kaszel, gorączka i bóle mięśni. W znacznej większości przypadków duszności przy koronawirusie są łagodne. Dochodzi do nich utrata węchu i smaku. 

Duszność – Pierwsza pomoc

Gdy zobaczysz osobę, która ma duszności podejdź do niej i spróbuj ją uspokoić. Następnie pomóż jej przyjąć dogodną pozycję, w której duszność zmniejszą swoją intensywność. Zapewnij choremu dostęp do świeżego powietrza i wezwij pogotowie. Zostań z chorym do czasu przyjazdu ratowników medycznych. Jeśli stan chorego nagle pogorszy się rozpocznij resuscytację krążeniowo oddechową. 

Jak wygląda leczenie duszności?

Przed podjęciem leczenia duszności należy zdiagnozować jej przyczynę. W tym celu wykonuje się RTG klatki piersiowej, EKG, morfologię i gazometrię krwi. Leczenie ustala lekarz w zależności od przyczyny. Jeśli przyczyną jest astma stosuje się leki rozszerzające oskrzela i sterydy. Gdy przyczyną jest przeziębienie, grypa lub Covid-19 podejmuje się leczenie objawowe. 

Jeśli chcesz zapisać się do naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.