Bulimia (Żarłoczność)

Bulimia (Żarłoczność)

20 lutego 2022 Bez kategorii 0

Bulimia (żarłoczność) to zaburzenie odżywiania polegające na kompulsywnym spożywaniu dużych ilości jedzenia w bardzo krótkim czasie. W przeciwieństwie do anoreksji, które również jest zaburzeniem odżywiania osoby chore na bulimię zachowują swoją masę ciała. Chory dostaje napadów, podczas których potrafi zjeść nawet 3400 kcal w ciągu godziny, a następnie wymiotuje. Choroba ta występuje głównie u kobiet między 16 a 35 rokiem życia. Przyczyną bulimii są uwarunkowania genetyczne i psychologiczne. Bulimia jest czymś więcej niż zaburzeniem odżywiania, bowiem jest to kompulsywna reakcja na stres, złość, smutek lub inne silnie działające emocje. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy, skutki, sposoby leczenia i zapobiegania bulimii.  

Jakie są przyczyny bulimii?

Żarłoczność jest spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi i psychospołecznymi. W prostych słowach oznacza to, że jeśli ktoś z rodziny chorował na bulimię istnieje większe ryzyko, że zachorujesz i Ty. Nie bez znaczenia pozostają czynniki psychospołeczne, takie jak nadmierne kontrolowanie dziecka przez rodziców, trudne przeżycia i silny stres. Może się zdarzyć również tak, że bulimia jest następstwem anoreksji, jednak nie jest to reguła. 

Jakie objawia się bulimia?

Bulimia objawia się niemocą zapanowania nad ilością spożywanego pożywienia. Chory po zjedzeniu naraz dużej ilości jedzenia wywołuje wymioty np. poprzez wkładania palców do gardła, zażywa środki przeczyszczające lub wykonuje bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne w obawie o przytycie. Chory może również wprowadzać głodówki w obawie o nabranie masy ciała po ostatnim napadzie wilczego apetytu. Chorzy na bulimię często odizolowują się w czasie posiłków od innych ludzi. 

Jakie są skutki bulimii?

Bulimia jest bardzo groźną chorobą ponieważ może prowadzić do wielu groźnych chorób, takich jak: przewlekły refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie przełyku, zaburzenia wypróżniania, wrzody żołądka, zaburzenia rytmu serca. Ponadto może dojść do odwodnienia organizmu, torbieli jajników, niepłodności, zaburzeń miesiączkowania i próchnicy zębów. 

Jak wygląda leczenie bulimii? 

Żarłoczność najczęściej leczy się poprzez terapię behawioralną, która polega na zmianie schematów poznawczych i samooceny chorego. Stosuje się również terapię farmakologiczną polegającą na przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych, takich jak np. Bioxetin czy Fluxemed, które pomagają zmniejszyć napięcie emocjonalne i zredukować liczbę napadów bulimii. W leczenie bulimii jest zaangażowane również najbliższe otoczenie chorego, ponieważ osoby cierpiące na bulimię rzadko kiedy same chcą podjąć się leczenia. Żarłoczność można całkowicie wyleczyć, wystarczy, że chory będzie przestrzegał zaleceń lekarza.

Jak zapobiegać bulimii?

Nie ma jednego konkretnego sposobu, który pozwoli ci uniknąć zachorowania na bulimię, ponieważ ma ona wiele przyczyn. Regularnie dbaj o swój stan psychiczny i samoocenę, ponieważ ma to bardzo duże znaczenie w przypadku tej choroby. Jako rodzic zadbaj aby twoje dziecko miało wysoką samoocenę, rozmawiaj z dzieckiem na temat odżywiania i nigdy nie zwracaj się w krzywdzący sposób o jego wyglądzie. 

Jeśli podejrzewasz bulimię u siebie lub u dziecka zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje Cię dalej i wykona niezbędne badania. W tym celu zadzwoń do nas.

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.