Bruksizm (Zgrzytanie zębami)
Bruksizm to choroba polegająca na niekontrolowanym zgrzytaniu zębami i zaciskaniu ich. Zazwyczaj ma to miejsce podczas snu, dlatego chory często nie zdaje sobie sprawy, że ma problem z tą dolegliwością. Zgrzytanie zębami powoduje stopniowe niszczenie się szkliwa, ból mięśni twarzy, głowy i dolegliwości ze strony jamy ustnej. Bruksizm najczęściej dotyka kobiet po 30 roku życia, jednak często jest spotykany wśród dzieci i niemowląt. Szkliwo zębów ściera się, ponieważ nerwowe zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie występuje z 10 razy większą siłą, niż w momencie, gdy gryziemy coś twardego. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania bruksizmowi.
Jakie są przyczyny bruksizmu?
Przyczyny bruksizmu nie zostały jednoznacznie określone. Istnieją jednak czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia bruksizmu. Należą do nich między innymi: wady zgryzu, próchnica, nieprawidłowo zbudowana jama ustna, niedobór magnezu, nerwica, silny stres, czy problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Nie bez znaczenia pozostaje palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny i źle dobrane wypełnienia ubytków zębowych oraz protez. Warto zwrócić uwagę na częste żucie gumy do żucia,które może spowodować przerost mięśni twarzy i zwiększyć ryzyko wystąpienia bruksizmu.
Jakie są objawy bruksizmu?
Zgrzytanie zębami często jest ignorowane przez osoby mające z nim problem, ponieważ daje niejasne objawy. Bruksizm objawia się między innymi: bólem głowy, karku i uszu, większym napięciem mięśniowym w okolicach barków, ścieraniem się zębów, krwawieniem dziąseł podczas mycia zębów, łamaniem się i wypadaniem zębów. Mogą wystąpić również szumy uszne i problemy ze słuchem. Są to bardzo niejednoznaczne objawy, które można pomylić z innymi chorobami. Najczęściej o zgrzytaniu zębami dowiesz się od kogoś z otoczenia, kto zwróci uwagę na nieprzyjemny dźwięk, podczas zgrzytania zębami.
Jak leczyć bruksizm?
Ze zgrzytaniem zębami należy udać się do lekarza stomatologa, który oszacuje straty w uzębieniu spowodowane bruksizmem. Istnieje kilka czynności, które może wykonać lekarz, aby przeciwdziałać bruksizmowi. Może wstrzyknąć pacjentowi botoks, który ma na celu osłabić mięśnie żwaczy, dzięki czemu nie dojdzie do tak silnego zaciskania zębów i ich niszczenia. Specjalista protetyk może dobrać szynę relaksacyjną, która uniemożliwia tarcie zębów górnych o dolne. Jest to jednak sposób leczenia objawowego, pozostawiając przyczynę. Można zastosować psychoterapię, która ma za zadanie zredukować przewlekły stres, który często jest przyczyną bruksizmu. W zależności od konkretnej przyczyny lekarz dobiera metodę leczenia indywidualnie do każdego pacjenta.
Jak zapobiegać bruksizmowi?
Nie jest możliwe zniwelowanie ryzyka wystąpienia bruksizmu w 100%. Można jednak wykonać kilka czynności, które zmniejszą ryzyko jego wystąpienia. Unikaj ciągłego stresu, zadbaj o odpowiednią ilość snu, ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu. Odwiedzaj regularnie stomatologa, w celu kontroli stanu uzębienia. Ten krok jest w stanie uratować Cię przed zniszczeniem zębów spowodowanym przez bruksizm. Dentysta oglądając Twoje zęby z łatwością dostrzeże symptomy bruksizmu i odpowiednio wcześnie zastosujei skuteczne leczenie uchraniając Cię przed utratą zębów.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.